Mikulov

Homepage > News > Když květiny pomáhají dětem

Novinky a aktuality

20/6 2010

Když květiny pomáhají dětem

Mikulovské náměstí v sobotu 19. června rozkvetlo. Stalo se totiž dějištěm již sedmého ročníku charitativní akce s názvem Den květů.

Tradičně jej pořádá mikulovské květinářství U Rosničky ve spolupráci s občanským sdružením Biliculum. To se zaměřuje na pomoc handicapovaným dětem a rodinám, v Mikulově pro ně provozuje denní stacionář. A právě tam každoročně směřuje výtěžek z této akce.

„Během sobotního odpoledne jsme pro děti získali přes třicet dva tisíc korun,“ upřesnila Petra Poulová z květinářství U Rosničky s tím, že pět tisíc darovala formou šeku společnost Bors. „Letos peníze použijme na rozšíření stacionáře. Začali jsme rekonstruovat druhé nadzemní podlaží a potřebujeme finance na jeho dokončení,“ dodal ředitel sdružení, Petr Malásek.

Celé odpoledne se na náměstí vázaly, prodávaly nebo dražily dárkové kytice, na pódiu se představili přední čeští fóristé, kteří dotvářeli netradiční květinové vazby. Vystoupily také mažoretky Babety ze Základní školy Hraničářů. Den květů byl ale také ve znamení módních přehlídek. Ta s podtitulem Svatební opera nabídla kromě netradičních a extravagantních modelů z dílny kostýmní výtvarnice Elišky Ondráčkové rovněž inspiraci pro květinové variace. Předvedené svatební kytice a květinové doplňky pak získali ti, kteří nabídli nejvíc. „Jednu jsem vydražil pro maminku, miluje totiž růžové růže. Snad jsem neudělal radost jenom jí, ale taky dětem ve stacionáři,“ svěřil se Tibor Martečik z Mikulova.

Avizovaným překvapením letošního ročníku byl nefalšovaný svatební obřad. Mikulovský zastupitel Jaroslav Smečka oddal snoubence přímo před zraky všech návštěvníků.

Smyslem Dne květů však není jen pomáhat. „Chceme představovat také nové, moderní trendy v oblasti floristiky. Už dávno třeba neplatí, že z karafiátů nelze uvázat slavnostní kytici, nebo že černá barva je tabu,“ nastínila Poulová. Přední česká floristka Marie Hynková pak prozradila, že povadlým řezaným květinám prospívá vlažná až teplá voda s příměsí kapky dezinfekčního přípravku, nebo že rozdělovat kytice k různým příležitostem podle sudého či lichého počtu květů už je dávno pasé.
(DS)

 Ilustrační obrázek

Více fotografií zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery