Mikulov

Homepage > News > Když staré zdi dávají prostor fantazii

Novinky a aktuality

2/7 2010

Když staré zdi dávají prostor fantazii

Poezie starých zdí. To je název výstavy Antonína Salajky, kterou zahájila páteční vernisáž v mikulovské Městské galerii.

Téměř pět desítek fotografií zachycuje pestrou paletu zdí, včetně těch mikulovských. Žádná přitom záměrně nenese popisku. Ta by podle vystavovatele zbytečně ovlivňovala vnímání fotografií. „Nechávám na každém, co ve fotografii objeví, jak moc zapojí svoji představivost,“ vysvětluje Salajka. Takže zatímco se někdo kochá dívčím aktem, jiný se může zaměřit na detail a nalézt několik rysů němých tváří. U Salajkových fotografií platí dvojnásob, že je potřeba se u nich pozastavit a otevřít mysl. "Tato výstava stejně jako řada předcházejících ukazuje Antonína Salajku jako citlivého pozorovatele světa kolem nás. Dokáže svým dílem přibližovat krásy tohoto prostého, ale neobyčejného světa,“ shrnuje přítel a kolega fotografa František Hnilo.

Vystavené exempláře pochází z posledních tří let a jako celek je autor prezentuje poprvé. V Mikulově však již několikrát vystavoval. „Pro mě je to to nejkrásnější město na jižní Moravě,“ říká. Pochází přitom z Týnce na Břeclavsku a v současné době žije v Hodoníně. Jakožto pedagog pořádal výstavy předních umělců a přibližoval tak výtvarné umění nejen žákům, ale široké veřejnosti. Začínal s černobílou fotografií, tu barevnou objevil teprve před několika lety, doposud však zůstává věrný fotografickému filmu.  Veřejnosti se představil třeba svými cykly s názvem Rybníky, Stromy nebo Kouzlo mraků.

Prodejní výstava, kterou uspořádalo město Mikulov, potrvá do 16. července. Vstup do galerie je volný.
(DS)

Ilustrační obrázek
Antonín Salajka se starostou Mikulova Rostislavem Koštialem.

Ilustrační obrázek
Fotografie Antonína Salajky.

Foto: Dana Smrčková

 

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery