Mikulov

Homepage > News > Na zámku se strun dotýkají prsty výjimečných kytaristů

Novinky a aktuality

4/7 2010

Na zámku se strun dotýkají prsty výjimečných kytaristů

Kytarový festival v Mikulově odstartoval. Letošní, 24. ročník zahájil chorvatský kytarista Zoran Dukić, jedna z perel festivalu.

„Je to skutečně excelentní hráč, který vystupuje na nejprestižnějších světových pódiích, a jeho nahrávky si vychutnávají fajnšmekři všech kontinentů,“ zhodnotil kytaristu zahajovacího večera Miloš Šír, jeden z organizátorů festivalu.
První z koncertů si nenechal ujít ani mikulovský starosta Rostislav Koštial. "Zcela jistě není snadné po tolika ročnících udržet tak vysoce nastavenou laťku. Ale dnešní večer byl důkazem, že se to daří. Byl to výjimečný hudební zážitek," zhodnotil.

Nedělním koncertem však festival teprve začíná. Každý, kdo nevyhledává pouze vážnou hudbu, by si na zámku neměl nechat ujít středeční večer. Dalším tahákem festivalu je totiž Michael "Kosho" Koschorreck , německý zpěvák a kytarista pohybující se svou tvorbou na rozhraní popu, rocku, jazzu či funky. „Ve druhé polovině večera pak zaujme maďarský kytarista Antal Pusztai, a to virtuózním podáním vlastních skladeb na pomezí klasické a jazzové hudby,“ doplnil Šír.

Bonbónkem festivalu pak podle něj bude sobotní projekt Impresiones argentinas, kde se představí jeden z nejlepších současných polských kytaristů Krzysztof Pelech a klarinetista Jan Jakub Bokun. Za spoluúčinkování olomouckého orchestru Camerata Moravia zazní především temperamentní jihoamerická hudba.

Myšlenka uspořádat v Mikulově kytarový festival se před 24 lety zrodila v hlavách tří tehdejších spolužáků brněnské konzervatoře – Martina Myslivečka, Stanislava Juřici a Olgy Dvorské. Inspirací jim byl zejména proslulý kytarový festival v maďarské Ostřihomi. Od počátku se přitom dařilo lákat do Mikulova skutečné mistry svého oboru a festival postupně získával na prestiži i na rozsahu.

 „Já osobně si pro kytarový festival nedovedu představit lepší místo, než je právě Mikulov. Zdejší zámecké sály nabízejí festivalovým koncertům ideální akustické prostředí a i dle vyjádření vystupujících umělců spoluvytvářejí nezaměnitelnou atmosféru. Mikulov je se svou pozoruhodnou architekturou zasazenou do nádherného přírodního prostředí, ale i se svou pestrou gastronomií a vynikajícím vínem bezesporu jedním z hlavních důvodů, proč se sem jak vystupující umělci a lektoři, tak i festivaloví účastníci rádi vracejí," rozvedl Šír.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Martin Tesařík

Více fotografií zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery