Mikulov

Homepage > News > V Mikulově se konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalostních dostizích.

Novinky a aktuality

28/7 2010

V Mikulově se konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalostních dostizích.

Z nové jihomoravské trati vytrvalostních dostihů vzešel mistr České republiky v kategorii seniorů.

Stal se jím Petr Jadlovský na Arsanovi, který projel devadesáti osmi kilometrovou trať mistrovké soutěže za pět hodin a třicet devět minut. Jeho průměrná rychlost byla 17,3 kilometrů v hodině.  Petr Jadlovský není žádný nováček a titul Mistra České republiky vybojoval opět po dvou letech. O půl hodiny později dorazil do cíle Miroslav Drásal na koni Predátor.

Nejvyšší mezinárodní soutěž CEI** na sto třicet šest kilometrů ovládly maďarské jezdecké dvojice. Jezdkyně Erniko Ódor s koněm Ibrahim P a Eszter Horáci na koni Obajan Opci se umístily na prvním a druhém místě v časech 11:53:50 a 11:53:51. Třetí místo obsadil jezdec Vlastimil Rejl na koni Hamir 1. V kategorii  juniorů CEI** přijela jako první do cíle Tereza Kopecká na koni Tuzemec 13 v čase 10:19:26. Její průměrná rychlost byla 13,173 kilometrů v hodině.

První závodníci nejtěžšího závodu na 136 kilometrů vyrazili na trať vedoucí mezi Mikulovem a Lednicí už v šest hodin ráno. O hodinu později je na trati dlouhé 98 kilometrů následovaly jezdecké dvojice rozdělené do soutěží Mistrovství České republiky, mezinárodní soutěže CEI* a otevřené soutěže stupně „S“. Během dopoledne následovaly starty soutěží „L“ na 68 kilometrů, „Z“ na 54 kilometrů a hobby na 30 kilometrů.

Před závody panovalo nejen na jihu Moravy tropické počasí s teplotami okolo 35 stupňů celsia. Ty večer před závodem vystřídala noční bouřka a následné ochlazení. V sobotu závodníky provázel vítr a vytrvalý déšť, který nepolevoval až do osmé hodiny večer, kdy závod dokončily jezdecké dvojice nejdelšího závodu. Deštivé počasí postupně ztěžovalo podmínky na trati a v kopcích mezi vinicemi občas jezdci sesedali z koní, aby jim v prudkých klesáních ulehčili. Závod se také neustále zpomaloval a v jeho průběhu bylo při veterinárních kontrolách, které přísně sledují zdravotní stav koně, vyloučeno sedmnáct jezdeckých dvojic. Veterinární prohlídka koní probíhala po absolvování každého kola. Jejím úkolem je zhodnotit kondici koně a to jestli může v závodě bezpečně pokračovat. Veterináři sledovali, jestli kůň nekulhá, není nebezpečně dehydrovaný a zda má tepovou frekvenci do 64 tepů za minutu. Před veterinární kontrolou má jezdec povinnost koně takzvaně zklidnit. To znamená, že musí především snížit jeho tepovou frekvenci. Doba před vstupem do veterinární prohlídky, po kterou toto zklidňování koně probíhá, se započítává do času závodu, takže to po příjezdu jezdce vždycky vypadalo jako při závodech formule jedna. Okamžitě se seběhli stájoví kolegové, sundávali sedlo, polévali koně vodou, aby se ochladil a stájový veterinář sledoval, jestli už může absolvovat veterinární kontrolu, aniž by hrozilo jeho vyloučení ze závodu. Veterinární prohlídku musí kůň absolvovat i po skončení posledního kola a když veterináři naznají, že není v dobré kondici, mohou jej vyloučit. Nejčastějším důvodem pro eliminaci ze závodu bylo kulhání.

Poslední veterinární prohlídkou koně procházejí následující den. Ti nejlepší, tedy ti, kteří se nejrychleji vrátili do kondiční pohody, jsou vyhodnoceni cenou kondice. V mistrovském závodě získal cenu kondice kůň Predátor, který se s jezdcem Drásalem umístil na druhém místě.

Vytrvalostní dostihy uspořádaly jezdecké kluby Mikulov a Rakvice a jejich trať byla pro jezdce novinkou. Trasa vedla mezi Mikulovem a Lednicí. V okolí Mikulova a Sedlece byla trať náročnější. Procházela zvlněnou krajinou a vinicemi. U Lednice vedla po rovinkách v lužních lesích a podél hráze Dyje až do Bulhar, odkud zase stoupala v polích až nad Sedlec a vracela se zpět do areálu Jezdeckého klubu Mikulov. Jezdci ji podle délky trati absolvovali až čtyřikrát, přičemž dvakrát její dlouhý okruh až do Lednice a dvakrát kratší s otočkou nad Bulharami.

Michal Solařík

 Ilustrační obrázek

Fotografie ze závodů: http://www.jkmikulov.cz/index.php?IdKat=171&PodKat1=194

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery