Mikulov

Homepage > News > Lípovy obrazy ukazují jedinečnost člověka

Novinky a aktuality

31/7 2010

Lípovy obrazy ukazují jedinečnost člověka

Nesnažme se měnit svět k obrazu svému. Takové je motto výstavy obrazů Libora Lípy s názvem …přesun pohybu (2), kterou velkolepě zahájila páteční vernisáž v Dietrichštejnské hrobce.

Proč právě tam? Malíře k místu váže příběh.
„Už to bude asi patnáct let, kdy jsem s Martinem Myslivečkem zažil něco nezapomenutelného. Seděli jsme na Kozím hrádku, když za námi kolem půlnoci přišli nějací muži a řekli: pojďte, něco vám ukážeme. Vedli nás k hrobce, která byla celá zabalená v lešení. Tenkrát to ještě byl tajemný dům, do něhož nikdo neměl přístup. A oni najednou otevřeli vrata a my jsme společně poprvé vstoupili do hrobky,“ vyprávěl Lípa.

Z mužů se vyklubali restaurátoři. Zapálili svíčkový lustr, vjeli dovnitř autem, otevřeli jej a do noci pustili novou desku Pink Floyd. „Neuvěřitelně působivá atmosféra. A my jsme si tehdy říkali: tohle jednou musíme lidem předvést. A já jsem sliboval, že to někdy zopakujeme,“ pokračoval. A tak se rozhodl, že připomínku na společný, silný zážitek zrealizuje u příležitosti své výstavy. „Ale dvakrát do jedné řeky nevstoupíme,“ mrkl na Myslivečka Lípa.

Přestože v Mikulově vyrůstal a žil několik desítek let, vystavuje ve městě podruhé od roku 1989. Tentokrát navazuje na svoji pražskou výstavu z letošního května s názvem …přesun pohybu (1). Jejím leitmotivem byly příběhy o ovlivňování. „Lidé mají touhu i schopnost uplatňovat vliv na druhé. Války, výroba farmaceutických prostředků, oblečení, pornografie, to vše se promítá do života dalších generací,“ vysvětlil svůj pohled Lípa.

V Mikulově svými kresbami demonstruje především individualitu. „Portréty ukazují jinakost, pestrost a jedinečnost každého z nás, jakého máme ducha a jak se navenek projevujeme,“ vysvětlil autor.  Plátna zpodobňují konkrétní lidi, známé i neznámé. K vidění je rovněž portrét princezny Mercedes Dietrichstein, jediný, který v republice existuje. „Možná ne každý ví, jak vypadá, i když, ona možná vypadá trošku jinak,“ usmál se umělec. 

Jednotlivé obrazy spojuje společný podtext. „Tím je poselství, abychom se nesnažili měnit svět k obrazu svému, jelikož to může v důsledcích vést k nepříjemnostem. Naopak je potřeba podporovat individualitu,“ vyzdvihl Lípa, který se angažuje také v organizaci právě probíhajícího Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“.
Obrazy ve výstavních prostorách hrobky zůstanou až do 30. srpna. Zájemci je můžou zhlédnout každý den od 10 do 18 hodin.
(DS)

Ilustrační obrázek
Libor Lípa.
Foto: Martin Tesařík

Více fotografií zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery