Mikulov

Homepage > News > Hrobku rozechvěly tóny smyčců

Novinky a aktuality

1/8 2010

Hrobku rozechvěly tóny smyčců

Nádvoří Dietrichštejnské hrobky v sobotu odpoledne zaplnili milovníci vážné hudby. Za zdmi jedné z mikulovských památek se totiž zpřítomnili přední skladatelé světového věhlasu.

V podaní Quartetto di Gioia tam zazněly skladby Mozarta, Haydna a Dvořáka.
„V dnešní době musí vážná hudba často bojovat o svůj prostor a o své posluchače. Přesto si myslím, že má široký okruh příznivců, a že Mikulov vždy byl a naštěstí stále je městem s bohatou kulturní tradicí, nabídkou a také hudbymilovným publikem,“ míní Kristina Czajkowská, která v kvartetu exceluje s houslemi. Její slova potvrdila návštěvnost prvního koncertu tohoto zaměření. Ujít si jej nenechalo přes osmdesát návštěvníků.

Program zahájil Haydnův kvartet zvaný Jezdecký, následovala Mozartova serenáda Malá noční hudba a Dvořákům kvartet zvaný Americký. Svým potleskem si přítomní vyžádali ještě skladbu navíc, hudebníci se rozloučili Meditací od Julesa Masseneta.

Kvarteto založené na brněnské konzervatoři se místním již několikrát představilo, a to v rámci Klavírních kurzů. Soubor koncertuje v České republice i zahraničí, vystupuje v rámci festivalů a sklízí úspěchy také na mezinárodních soutěžích. „Jsou místa, kam se rádi vracíme hrát a Mikulov je jedním z nich. I proto jsme rádi, že jsme měli další příležitost si zde zahrát,“ usmívala se Czajkowská.

Přestože měla akce původně zpestřit nabídku kulturních zážitků zejména pro turisty, našla si své obecenstvo i mezi mikulovskými občany. „Koncert byl krásný, tento druh hudby mám moc ráda. Byla jsem mile překvapená, jak se zvuk nástrojů dokonale nesl klenbou hrobky,“ pochvalovala si Zdenka Hofrová z Mikulova s tím, že už se těší na další koncert.

Ten se plánuje na 28. srpna, kdy zahraje Spielberg Quartet . „Pokud bude letošní, první ročník koncertů úspěšný, stane se pravidlem,“ uvedla Markéta Sojková, ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová, která akci pro město organizačně zajišťuje.

I když Dietrichsteinská hrobka zrovna není dějištěm vybraných kulturních zážitků, nabízí mnoho k vidění. Do poloviny září je otevřena každý den, od 10 do 18 hodin. Na nádvoří může nahlédnout kdokoli, zvídavější si pak mohou vybrat kompletní okruh s průvodcem nebo pouze vstup na aktuální výstavu a terasu, ze které je neobyčejný pohled na všechny výjimečné dominanty města.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Martin Tesařík

Více fotografií zde.

 

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery