Mikulov

Homepage > News > Skleněných exponátů se DOTÝKEJTE, prosím...

Novinky a aktuality

6/8 2010

Skleněných exponátů se DOTÝKEJTE, prosím...

Na mikulovském zámku byla v pátek zahájena výstava prací na téma recyklované sklo a grafika. Svoji tvorbou se představily hned dvě mladé umělkyně, Dagmar Štrosová a Lenka Sýkorová.

„Autorky se sice věnují odlišným materiálům a technikám, spojuje je však společné téma, které vystihuje název výstavy. Ten odkazuje k vodě v jejím literárním, zvukovém i vizuálním rozměru. Obě se navíc nechaly inspirovat Mikulovem a prostorem tady na zámku, kde svá díla instalovaly,“ uvedl vernisáž Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově.

Grafice se věnuje Lenka Sýkorová. Námětem pro její tvorbu bývá příroda se všemi detaily, které mnohdy zjednodušuje až do kaligrafických znaků. Kresby vytváří tuší na hliníkovou matrici přímo v krajině nebo před objektem. V poslední době však dává přednost malbě lakem, která podle ní zachovává energii celku.

Druhá z vystavovatelek, Dagmar Štrosová, tvoří ve Starém Plzenci a působí jako výtvarnice na volné noze. Založila studio recyklovaného lahvového skla, vyrábí šperky, módní doplňky a závěsné systémy do interiérů. „Snažily jsme se tu vytvořit prostor pro meditaci. Skleněných exponátů se dotýkejte, prosím. Prsty, dechem, čímkoli vás napadne,“ vybídla Štrosová.
Její originální díla rozezvučel hned v úvodu Pavel Fajt, host vernisáže. Svým hudebním vystoupením vytvořil tu pravou atmosféru pro rozjímání a oficiální část pozdního odpoledne zakončil bubnováním na zámecké terase.

Výstava s názvem Hladiny potrvá na mikulovském zámku do 30. září.
(DS)

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek
Foto: Dana Smrčková

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery