Mikulov

Homepage > News > Jak se rodí obrazy, sochy, kostýmy nebo divadelní hra

Novinky a aktuality

12/8 2010

Jak se rodí obrazy, sochy, kostýmy nebo divadelní hra

Přes čtyřicet účastníků art workshopu Štkaní letos hledá svoji inspiraci v Mikulově.

„Svou malebností a atmosférou totiž nabízí ideální zázemí pro tvorbu,“ zdůvodnila dějiště třetího ročníku Lenka Matějová, předsedkyně občanského sdružení Štkaní, které workshop organizuje.

Jeho hlavní poslání však zůstává od počátku stejné. Nabídnout mladým lidem prostor pro tvorbu. „Workshop chápu spíše jako setkání lidí, kteří se chtějí navzájem obohatit. Někteří žádné vedení nepotřebují, takže jde vlastně o takové sympozium,“ říká Cyril Gaja, vedoucí výtvarné dílny a student Fakulty výtvarných umění v Brně. Sám maluje obraz. „Je to detail shořeného dřeva, ale zároveň abstrakce vybízející k meditaci,“ popisuje svůj záměr.

Kromě výtvarné dílny, kde kromě obrazů vznikají také sochy nebo ručně vyrobený papír, skrývá mikulovské učiliště a kino klub ještě další dílny. Hudební, filmovou, fotografickou, divadelní a oděvní.  Vzájemně se prolínají a doplňují. Neexistují pevně stanované hranice. Všichni nasávají podněty, které Mikulov nabízí a tvoří v duchu sloganu letošního workshopu – Nic než nárok.

„V oděvní dílně reagujeme na módní diktát různých historických období, některá z nich se pokoušíme parafrázovat svými modely a kostýmy přenesenými do současnosti. Ženy byly od věků omezované v tom, co si mají nebo nemají oblékat. Vzpomeňme třeba éru korzetů. A my chceme k tomuto tématu přinést vlastní výklad,“ vysvětluje Lucie Malá. Se svojí skupinou chce upozornit na to, že i v současné době je těžké být dobře oblékanou ženou. „Společnost totiž v tomto směru vyvíjí tlaky v každé době,“ posteskla si.

Někteří účastníci jsou letos na workshopu potřetí. Ale jsou tu i úplní nováčci. Jako třeba Markéta Aulíková z Prahy. „V Mikulově jsem poprvé a zdejší atmosféra mě okouzlila. Je to krásné a inspirativní město,“ usmívala se. O projektu se dozvěděla na internetu a nadchlo ji, že jedna z dílen se zaměřuje výhradně na šití modelů. Před prázdninami totiž úspěšně složila přijímací zkoušky na vyšší odbornou školu oděvní. „Právě pracuji na saku, které bude součástí modelu, který jsme navrhla,“ prozradila Aulíková.

A co vlastně desetidenní tvoření v Mikulově přinese veřejnosti?  Lidé se můžou těšit na závěrečnou, celodenní prezentaci.  Ta se uskuteční ve středu 18. srpna od 15 do pozdních večerních hodin. Kromě módní show, divadelního představení, vernisáže maleb, kreseb, fotografií a autorského čtení je na programu také vystoupení několika kapel. Na náměstí se představí třeba Maso, Furré, Tonyc a Goodfellas, závěrečného koncertu v hrobce se ujme Model Bazaar.
(DS)

PROGRAM:
15:00 zvací vystoupení a čtení - náměstí a okolí
16:00 zahájení kapela Maso - náměstí
17:00 vernisáž - taneční sál
17:30 kapela Furré - náměstí
18.45 divadlo - kino
19.30 kapela Tonyc - náměstí
20:30 kapela Goodfellas - náměstí
21:45 přehlídka - hrobka
22:15 čtení a koncert Model Bazaar - hrobka

Ilustrační obrázek
Foto: Dana Smrčková
Více fotografií zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery