Mikulov

Homepage > News > Sobotní noc: v hlavní roli netopýři

Novinky a aktuality

29/8 2010

Sobotní noc: v hlavní roli netopýři

Mikulov se již po patnácté stal jedním z center Evropské noci pro netopýry.


Netopýři jsou vlastně docela roztomilí tvorečkové. Mají heboučký kožíšek a není důvod se jich bát. I zvěsti o tom, že se s oblibou zamotávají do vlasů, jsou pouhou pověrou. Mohl se o tom přesvědčit každý, kdo se v sobotu večer vydal k Jeskyni Na Turoldu. Mikulov se totiž už po patnácté stal jedním z center Evropské noci pro netopýry.

„V tomhle období přichází na netopýry zamilovanost, a jsou proto méně opatrní,“ vysvětlil netopýrář Josef Chytil. Jeskyně v Mikulově je přitom jedním z tradičních míst, kde se samičky netopýrů shromažďují, a samečci to intuitivně vědí. Přírodní rezervace Turold je tak ideálním místem pro jejich odchyt.

Do sítí se během večera zachytilo několik malých létajících savců. Stoleček, u kterého Josef Chytil poutavě vyprávěl o každém z nich, byl v obležení dětí i dospělých. Dozvěděli se třeba, že za prolétanou noc netopýr spotřebuje stejné množství energie jako běžec při maratónu. A ti odvážnější si mohli tvorečka pohladit.

Odborník na slovo vzatý si ke každému z nich zaznamenal druh, pohlaví, stáří, okroužkoval jej a pak rozevřel dlaň. Aby se mohli vydat na lov, pro něco k snědku nebo za samičkou.

Evropská noc pro netopýry se koná pravidelně na přelomu srpna a září po celé republice, letos celkem na třiceti šesti místech. V Mikulově ji uspořádalo Centrum pro ekologickou výchovu Pálava ve spolupráci se Správou Jeskyně Na Turoldu. Tematickou soutěž o ceny připravilo pro nejmenší návštěvníky občanské sdružení 7 dní. Celý večer běžel ve smyčce také snímek o životě netopýrů, který uvede Česká televize.

V Jihomoravském kraji se akce uskuteční ještě na začátku září, a to v Moravském krasu a ve Vranově nad Dyjí.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Martin Tesařík

Jak dopadla Evropská noc pro netopýry
No samozřejmě dobře! Navzdory chladnému počasí přišlo do PR Turold u Mikulova víc jak 110 dospělých i dětských odvážlivců, kteří se nebojí malých chlupatých létajících potvůrek – netopýrů a ještě se o nich rádi něco nového dozvědí. Letos se nám podařilo obohatit akci o dvě novinky - jednak o promítání úplně novučičkého filmu o netopýrech - Netopýři ve tmě a díky spolupráci s občanským sdružením 7 DNÍ jsme nabídli odvážným drobečkům soutěžnou stezku, která vedla od hranice rezervace až po geopark. Zapeklité otázky byly rozdělené do dvou věkových kategorií a závěrečné „chytáky“ ohledně potravy netopýrů byly společné pro všechny. Víc jak 25 děťátek (někteří za pomoci rodičů) soutěžní otázky zodpovědělo a kolem 21 hodiny jsme společně vylosovali výherce. Mezitím samozřejmě probíhal tradiční odchyt, kroužkování a povídání o netopýrech pod taktovkou Dr. Chytila. Lidí přišlo dost, netopýrů už trochu míň. Celkem v průběhu akce byli představeni, pohlazeni, vyfoceni a vypuštěni 3 netopýři parkoví, 2 vrápenci, 2 netopýři černí a 1 brvitý. Na závěr bychom chtěli poděkovat jeskyňářům za poskytnutí zázemí akce i elektrického proudu, našim přátelům ze 7 DNÍ o. s. za vydařenou soutěž a samozřejmě neúnavnému lektorovi Dr. Chytilovi za opět vynikající a poutavý výklad.
Eva Řezáčová, CEV Pálava

Ilustrační obrázek
Foto: CEV Pálava

Více fotografií zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery