Mikulov

Homepage > News > Klavírní kurzy mezi čtyřma očima

Novinky a aktuality

31/8 2010

Klavírní kurzy mezi čtyřma očima

Ohlédnutí za letošními klavírními kurzy v Mikulově - rozhovor se studentem Jakubem Čalounem a lektorkou Evou Horákovou.

 

Jakub Čaloun (16 let), student pražského gymnázia, na klavír hraje deset let a v současné době svůj talent rozvíjí na základní umělecké škole v Praze pod vedením profesorky Dvořákové. Klavírních kurzů se letos účastnil podruhé.

DS: Co Vás motivovalo k tomu, abyste se do kurzů znovu přihlásil?
JČ: Je to velké nastartování do dalšího roku, pro mě je to neocenitelné, jako by školní rok měl dvanáct měsíců a ne jenom deset. Je to pro mě ideální start do nového školního roku.

DS: Kdo Vás letos vedl?
JČ: Mým lektorem byl pan Hanousek. Věnuji se klasické hudbě a jazzu. Tady se vyučuje hlavně klasická hudba, ale pan profesor Hanousek zvládá velice dobře i jazz . Myslím, že z profesorů, kteří tady působí, asi nejlépe.

DS: Co Vám klavírní kurzy přinesly?
JČ: Kurz mi pomohl hlavně v přednesu. Technika se tady moc nepiluje, ale když je technický problém, tak profesor pomůže i s ním. Myslím, že jde hlavně o přednes, procítění a uvažování o hrané skladbě.Eva Horáková, pedagožka brněnské konzervatoře, kde působí jako vedoucí oddělení klávesových nástrojů. Stála u zrodu Klavírních kurzů, letos je lektorovala tak po jedenácté.

DS: Co Vás motivovalo k tomu, že jste opět kývla na lektorování Klavírních kurzů?
EH: Všichni lektoři jsou pedagogové, pracují s žáky a vědí, že takové prázdninové soustředění má svůj hluboký smysl v tom, že se sejde velká skupina klavírních nadšenců a vzájemně se podporují ve snaze najít to pěkné, správné a dobré v hudbě. Necítí se osamoceně a právě ta podpora je motivuje k dalšímu úsilí.

DS: Jací byli letošní účastníci kurzů?
EH: V mé třídě byla letos mimořádně vysoká úroveň žáků, taková vyrovnaná. Naprostá většina byla schopná koncertních vystoupení a měli skladby jednak rozpracované, na kterých jsme pokračovali, a jednak poměrně dosti udělané. Věc jsme jenom dotáhli a bylo možné vystoupit na veřejném vystoupení.
Věnujeme se hlavně klasické hudbě, ale jsou tady i adepti, kteří inklinují k jiným žánrům. Zrovna u mě byl Pavel Mucha, který studuje Ježkovu konzervatoř v Praze, která je zaměřena jazzově, takže on studuje klavír jak v jazzové formě, tak i klasické.

DS: Co Vám tato zkušenost přináší?
EH: Mně letní klavírní kurzy v Mikulově přináší obrovské uspokojení, stejně jako i účastníkům, protože lektorský tým je stabilní. Obsazení lektorského týmu se mění jen minimálně a my už jsme tak jaksi navyklí a už se těšíme, že se zase setkáme. Jsme zkrátka přátelé. Teď jsme samozřejmě rádi, že ta veliká práce skončila, ale už se těšíme na příští rok.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery