Mikulov

Homepage > News > Na Kampanile se letos i tančilo

Novinky a aktuality

6/9 2010

Na Kampanile se letos i tančilo

Závěrečný koncert Te Deum v podání sborů Virtuosi di Mikulov a Collegium Cantatium z Brna uzavřel v neděli 5. září v kostele sv. Jana Křtitele letošní již 12. ročník mikulovského Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Kampanila.

Jeho věhlas dávno překonal hranice jihomoravského regionu.
„V latinském pojetí znamenalo dříve slovo festum slavnost, která se vztahovala k církevním svátkům, kde většinou zaznívala krásná hudba. To dosud platí, ale význam slova slavnost získal během dvacátého století úplně jiný obsah. Dnes máme svátky piva, vína, tance a společenské nebo komerční zábavy. A tak si pokládám otázku: Jaký festival v Mikulově vlastně je? Koná se po dvanácté, má skvělou dramaturgii, je mezinárodní a odehrává se v krásném městě a jeho unikátních historických budovách, které mají jedinečnou akustiku. Kombinací toho všeho je Kampanila naprosto výjimečná,“ uvítal posluchače zahajovacího koncertu v Ditrichštejnské hrobce letošní prezident festivalu profesor Miroslav Buček.

Vrcholem festivalu byl sobotní koncert v kostele sv. Jana Křtitele, na kterém vystoupily pěvecké sbory Virtuosi di Mikulov, Collegium Cantatium, Žilinský miešaný zbor a Kampanela Brno. Na koncertu zazněly kromě klasických skladeb vážné hudby také lidové písně z celého světa, operní árie, písně Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha a muzikálové melodie.

Pohlazením na duši a zážitkem nejen akustickým, ale také vizuálním, bylo strhující vystoupení ženského sboru Kampanela Brno. V polovině své produkce pěvkyně nečekaně opustily podium a zmizely na několik okamžiků v sakristii za hlavním oltářem, aby se vzápětí opět objevily převlečené v duchu amerických hippies. Tři závěrečné skladby sobotního koncertu z muzikálu Vlasy pak nejen zazpívaly, ale také zatančily. Odměnou jim byl frenetický potlesk publika, které však ovacemi nešetřilo ani u ostatních vystupujících.

Záštitu nad letošní Kampanilou převzal starosta Mikulova Rostislav Koštial a čestnými hosty byli sbormistři Martin Franze, Lubomír Mátl a hudebník profesor Martin Mysliveček, který festival doplnil mottem: „Tak jako se nese mohutný hlas zvonu z kampanily na Svatém kopečku do dalekého kraje, tak intenzívně vnímáme magickou scenérii Mikulova spolu s jeho historií, polohou, krásným vínem, lidmi. Čím je kampanila pro ušlechtilý hlas zvonu – totiž jistotou, ochranou a svědectvím doby, tím je nám v hloubi duše Mikulov. Je inspirací, domovem, vypravěčem, velkým pomocníkem na cestě z minulosti do budoucnosti.“
(dk)

Ilustrační obrázek
Foto: Daniel Kamenár

Více fotografií zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery