Mikulov

Homepage > News > Mikulov vzdal hold vínu

Novinky a aktuality

13/9 2010

Mikulov vzdal hold vínu

Nad mikulovské oslavy vína prostě není - přes 40 tisíc lidí letos navštívilo Pálavské vinobraní.

Přes čtyřicet tisíc lidí přijelo uplynulý víkend do Mikulova, aby pozdravili krále Václava IV., ochutnali letošní burčák, rozdováděli chuťové buňky gastronomickými specialitami a zažili výjimečnou kulturní show. Takový program totiž nabídlo Pálavské vinobraní.

I tentokrát postavili pořadatelé návštěvníky před dilema, kam dřív. Folkloru a historii bylo zasvěceno Náměstí. Pódium tam patřilo třeba Fleretu s Jarmilou Šulákovou, sourozencům Ulrychovým nebo Marii Rottrové. Příznivci dechovek a cimbálových muzik se v pátek večer stali svědky vyslání družiny do Vídně, kde krále vysvobodila z vězení a doprovodila jej až do Mikulova. V sobotu se tak mohl Václav IV. se svojí družinou, bohem vína Bakchem a krojovaným průvodem vydat na amfiteátr.

Právě tam si to v pátek a sobotu zamířil každý, kdo chtěl na vlastní oči vidět Lucii Bílou, Davida Kollera, kapely Monkey Business, Support Lesbiens, Kryštof anebo Nightwork. Maratón koncertů uchvátil všechny generace. „Mile mě překvapilo, že jsme se do areálu dostali i s kočárkem. Malá byla celá bez sebe, nadšeně se houpala do rytmu,“ usmívala se Jitka Koděrová, která přijela s manželem a dvouletou dcerou z Kutné Hory.

Dětský smích se rozléhal i zámeckou zahradou. Pobíhali tam malí rytíři s mečem a štítem, konaly se líté boje v přetahování lanem, v obležení byl i kat Mydlář. Malí sommeliéři se zase houfovali na zámku. „Je skvělé, že pořadatelé počítali i se zábavou pro nejmenší. Tolik atrakcí, dětských představení a soutěží jsme ani nečekali. Právě kvůli tomu přijedeme příští rok zas. Vinobraní totiž myslí na všechny,“ pochvalovala si Koděrová.

Kozí hrádek letos nově obsadili šermíři, mušketýři a dobová kapela. Ve městě vyrostlo přes sto sedmdesát stánků s pestrou nabídkou zboží – nabízely dřevěné hračky, repliky historického skla, bylinkové škapulíře, vlněné svetry, drátkované džbánky, kožené pásky i výrobky z uměleckého kovářství. Na své si přišly také mlsné jazýčky. Stánkaři lákali třeba na čerstvě upraženou kávu, ovčí sýry, tradiční slovanské pečivo, vepřové klobásky, královskou čokoládu, bramborové placky s povidly a další staročeské speciality. Na Kapucínské ulici premiérově vyrostlo vinařské městečko, které se stalo klidovou zónou uprostřed bujarého veselí. Komu zbývalo sil, vystoupal v neděli před obědem na Svatý kopeček.  

„Všechno klaplo na výbornou a letošní oslavy byly skutečně jedinečné. Zase přijelo o několik tisíc návštěvníků více než loni, Mikulovskému expresu museli přidávat vagon, aby se do něj vešlo téměř osm set cestujících, úspěch sklidily i vyhlídkové lety vrtulníkem. Ale neusínáme na vavřínech, je pořád co zlepšovat a už teď začínáme pracovat na příštím ročníku,“ zhodnotila vinobraní místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Spokojení však nebyli pouze zástupci města, ale i samotní návštěvníci. „Na vinobraní jsem poprvé. Hned na začátku mě pohltila báječná atmosféra, která panovala v celém městě, a musím říct, že mě naprosto uchvátil bohatý program. K tomu jsem se dobře najedl a napil. Příští rok mě tu máte zas,“ sliboval Pavel Vetešník z Němčic nad Hanou.

Nedělí však oslavy vína neskončily. Kousek z vinobraní si totiž většina nakoupila do zásoby. „Ochutnala jsem několik druhů burčáku, včetně červeného. Ten nejlepší jsme si s přítelem odvezli domů. Abychom si mohli připomenout skvělý víkend. Vyšlo počasí a celá akce neměla chybu,“ neskrývala nadšení Eva Pekajová z Vyškova na Moravě.
(DS)

Výběr z fotografií naleznete zde.
Celé fotoalbum z letošního vinobraní naleznete zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery