Mikulov

Homepage > News > Na zámku je k vidění špičková zahradní architektura

Novinky a aktuality

14/9 2010

Na zámku je k vidění špičková zahradní architektura

V Mikulově se představují přední český zahradní architekt Ivar Otruba a sochař Pavel Kostrhun.

Ve čtvrtek 9. září odpoledne zahájil ředitel Regionálního muzea Mikulov Petr Kubín výstavu s výstižným názvem Krásy zahrad v reprezentačních výstavních prostorách zámku, na které představili svou tvorbu přední český zahradní architekt Ivar Otruba a sochař Pavel Kostrhun.

„Jsem velmi rád, že se tato výstava koná právě na mikulovské zámku a to hned z několika důvodů. Mikulov a mikulovský zámek v sobě spojuje to, co si všichni představujeme pod pojmem umění: architekturu, obrazy, sochy, ale má navíc také to, co činí náš zámek a město výjimečným a to je právě zámecká zahrada. Pan profesor Otruba se navíc podílel na její podobě,“ uvedl výstavu Petr Kubín.

Výstava je poctou i poděkováním Ivaru Otrubovi, pedagogovi Mendelovy univerzity v Brně, za zpracování zahradních úprav rozsáhlého areálu mikulovského zámku a za stálý odborný dozor nad jejich realizací. Sochař Pavel Kostrhun, který působí na Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně jako docent pro výuku výtvarných disciplín, je spoluautorem celkového výtvarného řešení výstavy koncipované jako trojrozměrná imaginace zahrady. Do této „zahrady“ umístil sochy ze souboru, který označuje za Pokus o lineární sochu.

„Před deseti lety, když jsme poprvé s panem profesorem Otrubou pracovně procházeli naší zámeckou zahradou a domlouvali se, jakým směrem by se měla obnova zahrady měla ubírat, svěřila jsem se mu, že ji vidím ne jako anglickou, kterou budovaly a užívaly poslední generace Ditrichštejnů, ale že ji vidím naopak tak, jak ji původně založily první generace tohoto rodu, kdy zámeckou rezidenci a celé město proměnily v úžasný barokní urbanistický celek a kde středem byla právě rezidence zámku se zahradními terasami. Dnes už máme všechny kouty zahrady, některé dnes ještě zanedbané, načrtnuté jeho rukou a jsme si plně vědomi, že plány obnovy zámecké zahrady vypracoval jeden z nejlepších a nejvýznamnějších zahradních architektů České republiky. Je to skutečně vyjímečná zahrada svojí polohou, kompozicí a uměleckým záměrem. Věřím, že se jednou přiblíží svým vzhledem období, kdy se skvěla v celé své kráse jako baroková zahrada,“ zhodnotila práci architekta Otruby botanička muzea Milada Rigasová.

Výstava představuje nejenom výtvarné návrhy úprav mikulovské zámecké zahrady a zahradních teras. Návštěvníci se seznámí také s celou řadou plánů dalších našich historických zahrad a parků, lázeňských areálů, celků městské zeleně, botanických zahrad, arboret i návrhů expozic zahradnických výstav, realizovaných Ivarem Otrubou. Výstava bude na zámku otevřena do konce února příštího roku.
(dk)

Ilustrační obrázek

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery