Mikulov

Homepage > News > V Mikulově se gúlaly sudy a z kašny teklo božolé

Novinky a aktuality

24/10 2010

V Mikulově se gúlaly sudy a z kašny teklo božolé

V sobotu 23. října teklo moravské božolé (Muškát Moravský) z kašny v areálu hotelu Zámeček pro všechny návštěvníky zdarma.

„Akci pořádáme již třetí nebo čtvrtý rok a jejím hlavním smyslem je propagovat mladá vína z našeho regionu,“ vysvětlil pořadatel Josef Ševčík. „Pan Pazderka, mikulovský vinař, tady obnovil tradici Svatomartinského vína. Tuto tradici ctíme a s mladým vínem si neťukáme. Víno se však pije hned, jak je čisté. Rodí se tady znamenitá vína časných odrůd a jakmile se mladé víno odkalí, proč jej neochutnat? Takto to dnes dělají vinaři i v okolních obcích na obou stranách hranice. První přiťuknutí s mladým vínem si samozřejmě dovolíme až ke svatomartinské huse,“ dodal Ševčík.

Kromě ochutnávky mladého vína, které teklo z kašny, se další odrůdy nabízely na stánku. Navíc byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Divácky atraktivní byla soutěž II. Mistrovství ČR v gúlání barikového sudu na čas. Do této typicky vinařské disciplíny se přihlásilo deset soutěžících včetně jedné ženy. Soutěž a poukaz na ubytovvání pro dvě osoby v hotelovém apartmánu s vířivou vanou v mimořádném duelu napodruhé vyhrál vinař Václav Jaborník z Velkých Pavlovic. Dva borci totiž dosáhli stejného času a konal se ještě rozhodující rozstřel, který dramaticky vyhrál pan Jaborník. V cíli se totiž sud překotil a na zemi skončil i vítěz. Naštěstí se drama odehrálo bez zranění a bez škrábnutí vyvázl i zdobený sud. „Měl jsem dneska dvakrát štěstí, i když musím přiznat, že jsem dopoledne trochu trénoval,“ liboval si spokojený vítěz.

K mladému vínu se podávaly zabijačkové a uzenářské speciality, hrála kapela Jazz, vystoupil folklórní soubor Gbelan ze slovenských Gbel, mužáci z Březí a ve vinném sklepě se ochutnávala archivní vína za doprovodu cimbálové muziky Podlužácký výběr z Břeclavi.
(dk)

Ilustrační obrázek
Vítěz soutěže v gúlání sudu.
Foto: Daniel Kamenár.

Více fotografií naleznete ZDE.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery