Mikulov

Homepage > News > Když dlaně naslouchají a místo úst mluví prsty

Novinky a aktuality

25/10 2010

Když dlaně naslouchají a místo úst mluví prsty

Galerie Efram hostila besedu o Hieronymu Lormovi - tvůrci abecedy pro hluchoslepé.

Jak se spolu baví lidé, jejichž život provází tma a ticho? Kdo v neděli zamířil do Galerie Efram, mohl si to prakticky vyzkoušet. Seznámil se totiž s abecedou pro hluchoslepé, vyfasoval šátek na oči, vatové ucpávky do uší a pak už jen dešifroval doteky sousedova ukazováčku na své dlani.  Stejně se svými blízkými komunikoval i mikulovský rodák a tvůrce abecedy Hieronymus Lorm.

Také on v průběhu života ztratil sluch a postupně oslepl. Systém, kdy mluvčí vyznačuje jednotlivá písmena dotykem prstu do dlaně posluchače, vlastně vynalezl pouze pro svoji vlastní potřebu. Lormova abeceda se tak rozšířila až po jeho smrti a dnešní česká verze vznikla v roce 1993 díky občanskému sdružení Lorm. A v praxi se běžně používá.

„Pro děti to není jen způsob komunkace, ale také určitá forma tajné řeči. Skupinka zrakově postižených puberťáků, kteří si neustále něco poklepávají do dlaní a co chvíli se chichotají, vzbuzuje přinejmenším zvědavost,“ popsala Jiřina Falková z detašovaného pracoviště TyfloCentra v Břeclavi, která interaktivní besedu v Galerii Efram vedla.

Přítomným přinesla ukázat také ozvučený mobilní telefon, přístroj pro rozeznávání barev, pomůcku na určování hodnoty bankovek nebo na trénink Braillova písma. „Ztrátou zraku ani sluchu život rozhodně nekončí,“ zdůraznila Falková s tím, že většina lidí si život hluchoslepých umí jen stěží představit. „Právě proto je v tomto ohledu důležitý prožitek, který beseda hostům nabídla,“ doplnila Sylva Chludilová, provozovatelka galerie.

„Člověk nikdy neví, kdy se mu může znalost takové techniky komunkace hodit. Lormova abeceda je zpočátku náročnější na pozornost některých smyslů, ale s trochou cviku ji lze zvládnout,“ popsala své dojmy Ludmila Holubová z Mikulova.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Dana Smrčková

Více fotografií naleznete ZDE.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery