Mikulov

Homepage > News > Alej u Mikulova má dvacet nováčků

Novinky a aktuality

8/11 2010

Alej u Mikulova má dvacet nováčků

Dvě desítky líp srdčitých a javorů mlečů dostaly nový domov. Kolem silnice vedoucí z Mikulova do Klentnice je o víkendu vysázelo na třicet dobrovolníků.

Lípovo-javorovou alej se Centrum ekologické výchovy Pálava snaží udržovat již od roku 2005. „Naše snahy však bohužel intenzivně potírají různí nedisciplinovaní kolemjdoucí, sníh, vítr i zvěř. A proto po pěti letech některá místa v aleji navzdory našim snahám zela prázdnotou,“ popsala Eva Řezáčová z Centra ekologické výchovy Pálava.

Dovýsadbu aleje vzrostlejšími a životaschopnějšími stromy se nakonec podařilo zrealizovat díky grantu z Nadace Partnerství, finanční injekci od města Mikulov a vlastním zdrojům Centra. Práci pak obstarali dobrovolníci. Přišly staří i mladí, rodiny s dětmi, muži i ženy, skauti i členky občanského  sdružení 7 dní.

Ti všichni si oblékli reflexní vesty, pracovní rukavice, rozebrali krumpáče, rýče, palice, kladiva a pustili se do práce. „Sama působím v brněnském občanském sdružení Rezekvítek, kde také sázíme stromy, a tak vím, jak důležitou funkci má v krajině alej. Proto mi přišlo smysluplné využít volnou neděli k tomu, abych pomohla i aleji u Mikulova,“ vysvětlila svůj motiv Žaneta Gregorová ze Sedlece, která  s sebou vzala maminku.

Dobrá nálada nikoho neopustila ani při hloubení jámy nebo zatloukání kůlů. A po práci se slavilo. Teplým čajem i koláčky. „Na jaře budeme v péči o alej určitě pokračovat,“ připomněla Řezáčová.
(DS)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osobní postřehy autorky tohoto textu, která se v neděli pokusila přenést strom z bodu A do bodu B (vzdálenost obou bodů: pár set metrů):
1) Když nemáte kabát, noste strom. Nejlépe do kopce. Zahřeje to stejně.
2) Čím dál strom nesete, tím přibývá na váze.
3) Počítejte s tím, že se objeví gentleman, který vám se stromem pomůže. Přidržujte pak aspoň korunu stromu. Nevyžaduje to téměř žádnou sílu a budí to dojem zainteresovanosti. Nicméně pak vám začne být zima. A bude se vám hodit kabát, který nemáte, protože jste místo něj nesli strom.
4) Vaše drahá polovička má vždy pravdu (obzvlášť když říká: vezmi si kabát).

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Foto: Martin Tesařík

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery