Mikulov

Homepage > News > Od roku 2020 budeme stavět jen pasívní domy

Novinky a aktuality

15/11 2010

Od roku 2020 budeme stavět jen pasívní domy

Centrum ekologické výchovy Pálava uspořádalo ve středu 10. listopadu přednášku a besedu s architektem Daliborem Borákem, projektantem nízkoenergetických a pasívních domů.

Borák přítomným podrobně vysvětlil výhody tohoto typu staveb. Absolutní předností je jejich nízká nebo žádná energetická spotřeba a tedy nezávislost na dováženém plynu nebo drahé elektřině, zejména pokud jde o vytápění. To je největším žroutem energií. Mnoho energie je zapotřebí také k ohřevu užitkové vody. Pasívní domy získávají energii ze slunce a z obnovitelných zdrojů a protože jsou dokonale izolované, této energie spotřebují jen velmi malé množství. To vede k obrovským úsporám, v pětiletém horizontu jde u běžného domu i o několik stovek tisíc korun.

Nevýhodou je vyšší cena těchto technologicky náročných staveb, kterou však dnes již kompenzují státní dotace na tyto domy. Jejich cena je se stání dotací víceméně stejná, jako u běžného domu. Podle Boráka se bude situace dále vyvíjet a po vzoru Německa a dalších zemí Evropy nás čeká masové rozšíření, zkvalitnění a také zlevnění těchto staveb. Také proto, že EU nedávno přijala opatření, které povede k tomu, že od roku 2020 se budou moci stavět už  pouze nízkoenergetické a pasívní domy. Podle Boráka je toto opatření z geopolitického hlediska velmi prozíravé a díky němu bude Evropa daleko méně závislá na dováženém plynu a ropě.
(dk)

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery