Mikulov

Homepage > News > Na zámku se dralo peří a voněly Vánoce

Novinky a aktuality

4/12 2010

Na zámku se dralo peří a voněly Vánoce

Regionální muzeum v Mikulově tam totiž uspořádalo tematický večer Od adventu k Hromnicím.

Ladovská zima všude okolo nás, v kuchyních začíná vonět vanilka a perníkové koření, v adventním věnci již hoří první svíčka. Ale jak prožívali toto období naše prababičky a pradědové? Na to vzpomněli v mikulovském muzeu a spolu s Pálavskými seniory z Folklorního sdružení Pálava uspořádali na zámku tematický večer Od adventu k Hromnicím.

To se chodívalo na besedu... Tentokrát došly ženské k Marušce. A nepřišli s prázdnou – napečeného bylo, vína i pálenky. Zpívalo se, povídalo o sousedech, o děckách, o tom, co zas „ten můj“ vyvedl, ale hlavně – dralo se peří. Však každá nevěsta musela dostat peřinu do výbavy...

A aby se návštěvníci dozvěděli více o tom, jak prožívali advent na Slovácku, na Horňácku i jinde, přišel návštěvníkům povykládat Mgr. Jan Kuča. Nezapomnělo se ani na sv. Lucii, sv. Mikuláše či Ondřeje. Sál voněl Vánocemi, které připomněl i betlém, na stolech křížaly, švestkový čert, ořechy, perníky, nazdobená jablíčka... Pro všechny chvíle nádherné pohody, které se nám nyní často nedostává. Jen škoda, že vás nepřišlo více. Zkrátka – to ta ladovská zima.

Krásné a poklidné prožití adventu a pokojné vánoční svátky všem přeje mikulovské muzeum.
(vrr)

Ilustrační obrázek
Foto: archiv RMM

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery