Mikulov

Homepage > News > Na vánočních trzích se bavili velcí i malí

Novinky a aktuality

12/12 2010

Na vánočních trzích se bavili velcí i malí

V sobotu 11. prosince se mikulovské náměstí proměnilo ve vánoční tržnici.

Dopoledne i trochu sněžilo, takže předvánoční sváteční náladu si užili všichni dosyta. Stánky prodejců vánočních dárků, adventních věnců, ozdob, nejrůznějšího vánočního sortimentu a dobrot všeho druhu lákaly pestrým zbožím a rozmanitými vůněmi. K návštěvě „Křečbaru“ pobízel kolemjdoucí také velký plyšový křeček. Kromě svařáku, grogu nebo horkého čaje si návštěvníci pochutnávali na pravé domácí zabijačce, grilovaných klobáskách, maďarských uzeninách, plackách, trdelnících či staročeských specialitách. Dětem prodejci přivezli oříšky, perník, cukroví a cukrovinky všeho druhu. Centrum ekologické výchovy ve svém stánku nabízelo kromě horkých nápojů také fair trade potraviny, cukrovinky, kakao či kávu z celého světa. Nechyběl ani živý betlém s ovečkami beránkem a kozou i s roztomilými kůzlaty.

Součástí trhů byl bohatý doprovodný kulturní program. Vystoupili na něm se svým pásmem žáci Základní umělecké školy a dětské národopisné soubory Palavěnka a Palavánek. Sněhová královna předvedla své kouzelnické umění – uzavřela hlavu místostarosty Eduarda Kulhavého do kouzelné bedýnky, kterou doslova prošpikovala ostrými noži. Hlavu pana místostarosty poté kupodivu královna vysvobodila z břitkého zajetí bez jediného škrábnutí. Pak pozvala děti na podium a za písničku, koledu nebo básničku je odměnila sladkou dobrotou.

Na pódiu zazněly koledy, lidové a vánoční písně dobové hudby z Valašska, v doprovodu perkusních nástrojů, houslí, didgeridoo a jiných neobvyklých nástrojů zazpíval a zahrál v duchu world music také kalifornský básník a zpěvák žijící v Praze Lucien Zell. Národopisný soubor Pálava vystoupil společně s Pálavskými seniory a pak už přišli veselí loutkáři, kteří svým představením O králi, kterému byla pořád zima pobavili děti i dospělé. Pro děti byly přichystány zábavné soutěže a v teple mikulovského kinoklubu si malí diváci i s rodiči užili další veselé divadelní představení O princezně a drakovi a promítání pohádek a dětských filmů.

„Vánoční dárek jsme si tady vybrali a loutkové divadlo bylo naprosto perfektní,“ prozradila za celou rodinu paní Eva z Damnic. Nelince Kuchňynkové z Mikulova se zamlouvali nejen loutkáři. „Nejvíc se mi líbilo, když jsme si všichni i s panem králem nakonec zazpívali, ale nejlepší tady jsou tahle živá zvířátka v betlému,“ prozradila u ohrádky při hlazení malých kůzlátek.
dk

Ilustrační obrázek
Foto: Daniel Kamenár

Více fotografií naleznete ZDE.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery