Mikulov

Homepage > News > Synagoga v Mikulově uzavřena

Novinky a aktuality

8/2 2011

Synagoga v Mikulově uzavřena

Z důvodu zahájení rekonstrukce je Synagoga v Mikulově uzavřena.

Synagoga v Mikulově, jejímž správcem a provozovatelem je Regionální muzeum v Mikulově, se od konce minulého roku uzavřela veřejnosti. Důvodem uzavření bylo zahájení její revitalizace (obnovení a rekonstrukce), která probíhá v rámci projektu: 10 hvězd - Revitalizace židovských památek v ČR. Nositelem projektu je Federace židovských obcí ČR. Regionální muzeum v Mikulově se stalo smluvním partnerem projektu.
Cílem projektu je vytvoření centrálně koordinované a metodicky řízené sítě deseti oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které budou prezentovat jedinečné kulturní dědictví České republiky. Oblastní centra židovské kultury vzniknou na území sedmi krajů v následujících lokalitách: Úštěk, Jičín, Brandýs nad Labem, Plzeň, Březnice, Nová Cerekev, Polná, Boskovice, Mikulov a Krnov.
Mezi památkami zahrnutými do projektu jsou synagogy, sídla bývalých obcí, rabínské domy, bývalé židovské školy a další objekty, které díky novým programům ožijí stálými expozicemi, výstavami, přednáškami, koncerty, literárními večery, filmovými projekcemi, divadelními představeními a dalšími kulturně vzdělávacími aktivitami určenými pro různé cílové skupiny. Budou čerpat z historie, architektury, religionistiky a umění.
Projekt je spolufinancován z prostředků EU a Evropského fondu pro regionální rozvoj.
V synagoze budou probíhat až do roku 2013 stavební úpravy objektů k odstranění nevhodných stavebních úprav z 70.-80. let 20.stol., restaurování svatostánku, který byl barbarsky zničen v 80. letech 20. stol., odhaleny dochované původní malby z 18. stol., oprava vstupu na ženskou galerii, změna dispozice sociálního zařízení, obnova úrovně podlahy do původního stavu, bude otevřena stálá expozice. Po slavnostním otevření revitalizované památky zde budou pořádání kulturní programy v rámci udržitelnosti projektu.

Tisková zpráva k nahlédnutí zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery