Mikulov

Homepage > News > Latinskoamerická hudba a já? To byla láska na první poslech!

Novinky a aktuality

15/2 2011

Latinskoamerická hudba a já? To byla láska na první poslech!

Rozhovor s Martou Topferovou, která 19. 3. vystoupí v mikulovském Městském kině.

Ilustrační obrázekLondon Times ji nazývají „jedním z nejpůvabnějších interpretů latinskoamerické lidové hudby“. Marta Töpferová – výjimečná zpěvačka a kytaristka českého původu. Bylo jí jedenáct, když se s matkou a sestrou ocitla v Americe. V současné době žije v New Yorku a objevuje se na pódiích i festivalech po celém světě. A zanedlouho vystoupí v Mikulově. 

DS: Co bychom si podle vás měli my – Češi a Moravané – hýčkat?
MT: Připadá mi, že je s Českou republikou spjatý mnohem útulnější způsob života. Malé vesničky, lesy, nic není tak daleko jako v Americe. Na Evropě se mi líbí taky to, ze si lidi tolik váží kultury a vztahů, a že si na sebe udělají čas.

DS: Ve Spojených státech to tak nefunguje?
MT: V New Yorku je spousta skvělých lidí, ale málo se stýkají, všichni pracují jako blázen. Amerika je pro mě zase symbolem svobodně myslícího člověka. Spojené státy nejsou zdaleka to nejkrásnější místo pro život, ale něco tu je ve společnosti, co člověku dodá smysl pro rozvoj. Jak pracovní, tak duševní.

DS: Hodně blízká je vám ale i hispánská kultura…
MT: Z ní ke mně mluví hudba, ale taky pocit komunity, kterou si hispánci většinou dost silně udržují. Je to opravdu velice hudební společnost. Skoro každý umí zpívat, hrát či tančit.

DS: I vy jste ve Španělsku vedle hudby studovala tanec.
MT: Hudba a tanec si jsou velmi blízko. Jsem přesvědčená, že se mi skrze tanec vyvinul smysl pro rytmus. Jsem moc vděčná za to, že jsem za mlada měla možnost tančit, protože se mi rytmus dostal do těla, a jsem o to lepší hudebník. To je pak opravdu hodně znát.

DS: Dočetla jsem se, že jste našla "poselství v hudbě". Jak tomu mám rozumět?
MT:  Nevím, co bych si v životě počala bez hudby. Když jsem dělala za mlada jinou práci kromě hudby, byla jsem většinou nešťastná a měla jsem pocit, jako by bylo něco v nepořádku.

DS: Byla náklonnost k latinskoamerické hudbě láskou na první poslech?
MT: Ano! Už v šesti letech jsem se zamilovala do hudby z pohoří And. Měli jsme ji doma na několika deskách a já jsem si je pouštěla pořád dokola.

DS: Hrají a cítí latinskoamerickou hudbu ženy jinak než muži?
Možná, že je to trochu jiný přístup. Muži můžou mít častěji tendenci k virtuóznímu hraní, kdežto ženy tíhnou spíš k emotivnímu vyjádřeni, které tak moc nezávisí na technickém prvku. Samozřejmě se ale vždycky najdou výjimky i kombinace obojího…

DS: Našla bych u vás doma nějakou desku českého interpreta?
MT: Mám moc ráda Zuzanu Lapčíkovou a vůbec moravskou hudbu. Setkala jsem se například se souborem Javořina v Zubří, hrají krásně.

DS: A víno máte taky ráda?
MT: To víte, že ano. Navíc jsem se narodila na Moravě, v Ostravě, možná to hraje roli?

DS: Bude vaše vystoupení v Mikulově první příležitostí se k nám podívat?
MT: Jednou jsem Mikulovem projížděla, ale doopravdy ho neznám. Nicméně vím, že je to nádherné místo, už se moc těším na koncert a návštěvu!

Vstupenky na koncert Marty Töpferové, která 19. 3. od 18:30 rozezní kinosál, jsou v předprodeji v kanceláři Mikulovské rozvojové (budova kina) za 120 Kč (rezervace na 519 444 588, janderkova@mikulov.cz), na místě pak budou k dostání za 160 Kč.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery