Mikulov

Homepage > News > Spirituál kvintet vyprodal mikulovské kino

Novinky a aktuality

23/2 2011

Spirituál kvintet vyprodal mikulovské kino

Nejstarší česká folková skupina se zapíše do dějin mikulovské kultury. Právě Spirituál kvintet naplnil ve středu 23. února městské kino do posledního místa a naservíroval jedinečný zážitek.

Se svými fanoušky se Spirituál přivítal písničkou Svět s náma houpá. „Na Mikulov máme krásné vzpomínky, vystupovali jsme tu před třiceti lety. Přijeli jsme se k vám na jižní Moravu ohřát, jen to počasí tomu moc nenasvědčuje,“ pozdravil publikum Jiří Tichota.

Právě on je v sestavě posledním z otců zakladatelů, kteří před padesáti lety stáli u zrodu  Spirituálu. Od letošního ledna s ním přitom vystupuje nový hlas – Veronika Součková. V Mikulově se představila moravskou lidovou o toužení nazvanou Krajino, krajino. „No, nekupte to,“ zasmál se Tichota po tom, co dozpívala sólo.

Kromě lidových písniček zazněly balady, šansony, blues i spirituály. Na řadu přišly taky památeční skladby. Třeba ta s názvem Děti jdou, kam je pošlou. „Tuhle písničku Spirituálu znám od kolébky. Byla totiž na desce, kterou jsem dostal od babičky. Těžce se s ní loučila, protože to byla vzpomínka na její mládí,“ vtipkoval pětatřicetiletý Jiří Holoubek. „A po mně ji dostane můj syn, až po boku pana Tichoty zaujme moje místo,“ ještě si přisadil.

Humor totiž byl jednou ze surovin, kterou jednotliví členové Spirituálu celé vystoupení prošpikovali. Dobírali si sami sebe navzájem a stejně tak udržovali kontakt s hledištěm. A když si Spirituál požádal o luskání prsty do jedné z písniček, všichni luskali jako o život. „No to je přímo pozdní výběr z lusků,“ pochvalovali si spolupráci muzikanti.

Byla to ona symbióza vtipu, výjimečných hlasů, tónů a textů, která ohromila všechny generace. Aplaus proto nebral konce a Spirituál kvintet se musel na pódium vrátit i po poslední písničce a přidat ještě další dvě. „Věříme, že se uvidíme dřív než za dalších třicet let. Už teď se na vás těšíme,“ rozloučil se za všechny Tichota.

Z každého při odchodu sálalo nadšení. „Spirituál jsem naživo viděla a slyšela kdysi dávno v Břeclavi. Nová zpěvačka byla skvělá.  Víte, co je zvláštní? I po těch letech, po tom co někteří členové odešli, a ti staří se smísili s nováčky, pořád to je ten Spirituál,“ míní Noema Čapková, která na koncert přijela s manželem z Břeclavi. „Mají jedinečné texty písniček, kterým nechybí myšlenka a všichni jim rozumí,“ dodala, proč ji chytli za srdce.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Dana Smrčková

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery