Mikulov

Homepage > News > Město oslavilo příchod jara

Novinky a aktuality

3/4 2011

Město oslavilo příchod jara

Pomyslné brány Mikulova se po zimě zase otevřely. Do města jimi vstoupilo jaro. Turistickou sezónu 2011 tak v sobotu 2. dubna symbolicky zahájil program s názvem Vítání jara.

Slavnostní stříhání pásek u všech čtyř vstupů na Náměstí doprovázely fanfáry mikulovských trubačů. Zámecká komtesa nabízela přihlížejícím koláčky a krojovaní zase pohárek vína. Připít si mohli třeba s Miroslavem Králíkem, který popřál Mikulovu za všechny podnikatele hodně návštěvníků.

U Dietrichsteinské hrobky se nůžek chopila ředitelka Mikulovské rozvojové Markéta Sojková společně s vedoucí Turistického informačního centra Mikulov Marcelou Koňákovou. Starosta měl v režii třetí vstup u Kostelního náměstí. „Za město můžu slíbit, že uděláme všechno proto, aby Mikulov zůstal výjimečným místem, kde se vám bude hezky žít, a kam se budete rádi vracet,“ obrátil se na občany i hosty Rostislav Koštial. Poslední pásku přestřihl pod zámkem ředitel Regionálního muzea Petr Kubín.

A potom už ožilo pódium. Národopisný soubor Pálava si pro diváky připravil folklorní show plnou hudby, písní i tanců. Vystřídali jej Mužáci z Březí a cimbálová muzika Kasanica. Překvapením programu se stal Michal Fiľo z Banské Bystrice. Zahrál a povyprávěl o královně mezi nástroji, o fujaře, která se stejně jako verbuňk dostala na seznam mistrovských děl nehmotného dědictví lidstva Unesca.

Městská galerie lákala na grafiky Milana Bauera a keramiku Boba Jakeše, expozice bude k vidění do posledního dubna. Po deseti letech se taky otevřela brána do bývalého kapucínského kláštera. Zrodila se v něm nová galerie Konvent, která ukazuje dokumentaci rekonstrukce kaple a historii řádu kapucínů v Mikulově. Sérii výstav doplnila ještě vernisáž v Dietrichsteinské hrobce. Svojí tvorbou se tam představila Michaela Vrbková.

Nelenilo ani Turistické informační centrum. Po celý den nabízelo svůj sortiment za zvýhodněné ceny, připravilo soutěžní kvíz  a uspořádalo autogramiádu Ilony Salajkové, autorky Tajemných pověstí kraje pod Pálavou. Společně s ní a tajemnými bytostmi vyrazila skupina nadšenců na prohlídku města s posledním zimním šálkem svařeného vína. Na trase je čekaly mimo jiné dílničky pro děti.

Ti nejmenší i dospělí přitom mohli mlsat třeba cukrovou vatu. Náměstí totiž lemovaly stánky s občerstvením, porcelánem, dřevěnými i textilními výrobky. Dobroty respektující principy Fair trade nabízelo zase Centrum ekologické výchovy Pálava. A nechyběl ani skákací hrad nebo historický kolotoč.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Pavlína Janderková

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery