Mikulov

Homepage > News > Výstava Kontinuita

Novinky a aktuality

11/4 2011

Výstava Kontinuita

Regionální muzeum v Mikulově slavnostně otevřelo výstavu tvorby rodinného kvarteta, jehož členové mají lásku k umění i řemeslný kumšt v genech. Po Rudolfu Gajdošovi.

Výstavní prostory mikulovského zámku patří od 9. dubna nové expozici. Má název Kontinuita a představuje hned čtyři autory. „Nejsou spojeni žádnou shodnou výtvarnou orientací, společnou technikou ani generačně. Jejich vzájemné vazby jsou přesto daleko pevnější, neboť jsou po léta stmeleni silnými rodinnými pouty. Na půdorysu čtverce vytvářejí jakýsi umělecký miniklan,“ ujal se na vernisáži úvodního slova Karel Křivánek.

Představil tak syna a tři vnuky Rudolfa Gajdoše – malíře mikulovského regionu, který se po druhé světové válce nemalou měrou podílel na záchraně zámku. Všechny tvůrce přitom spojuje ještě něco. Letošní rok oslaví významná životní jubilea.

Sedmdesát svíček v létě sfoukne syn Jan Gajdoš, jehož práce nechybí třeba ve sbírkách Slovenské národní galerie v Bratislavě, v Moravské galerii Brno nebo v Národní galerii v Praze. Na zámku vystavuje kolekci grafických listů, obrazů, leptaných skel a objektů, doplněnou přípravnými kartony a fotodokumentací.

Pavel Doležal, zakládající člen výtvarné skupiny A6 a kapely Jenprotendnešníden, připravil výběr svých obrazů za posledních čtrnáct let a několik objektů demonstrujících hravou tvořivost. Martin Gajdoš se zase soustavně věnuje výrobě užitkové a dekorativní keramiky. „Jeho točené zboží a komorní keramické plastiky, střídmě patinované burelem, se zjevně inspirují lidovými motivy,“ doplnil Křivánek. Dva skleněné objekty pak nesou podpis Michala Gajdoše.

Na hosty vernisáže, kterých se v sobotu odpoledne sešlo přes tři stovky, čekalo ještě malé překvapení. Na zdech se totiž objevila tvorba třetí generace potomků, tříletého Jiříčka Gajdoše, který se narodil přesně sto let po svém pradědečkovi. Další z pravnuků Rudolfa Gajdoše Jan Doležal, hráč na bicí nástroje a multiinstrumentalista, navíc pro vernisáž složil a nahrál vlastní autorskou kompozici.

„Základní tvořivý vklad, který Rudolf Gajdoš zanechal uložený ve svém výtvarném odkazu, jeho potomci, kteří nadále zhodnocují a rozvíjejí. O tom se nyní může každý sám přesvědčit,“ uzavřel Křivánek.

Výstava potrvá do 12. června, k vidění je denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, od května ještě o hodinu déle. Dospělí přitom zaplatí třicet korun, snížené vstupné je deset korun.
(DS)

Ilustrační obrázek
Zleva: Pavel Doležal, Martin Gajdoš, Jan Gajdoš, Michal Gajdoš

Ilustrační obrázek
Foto: Dana Smrčková

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery