Mikulov

Homepage > News > První májová sobota patřila folkloru

Novinky a aktuality

9/5 2011

První májová sobota patřila folkloru

Na Stanislava v Mikulově zasyčela pára, sešly se národopisné soubory z regionu, Podluží i Horňácka a Galanta zase pobavila i nakrmila zaplněné Náměstí.

Domácí štrůdl, škvarkové pagáčky, dechovou kapelu Galanťan a folklorní soubor Berkenye dovezli na jižní Moravu zástupci Galanty. Spolupráce slovenského města s Mikulovem letos vchází do osmého roku.

„Oficiální partnerství přerostlo v přátelské kontakty. Když jsem v prosinci nastupoval do své funkce, měl jsem v tomto směru jasno. Velmi si přeji, abychom naše vztahy udržovali a dále rozvíjeli,“ nechal se slyšet primátor Galanty Ladislav Maťašovský.
Jeho mikulovský protějšek, starosta Rostislav Koštial, označil 7. května za Den setkání. Narážel přitom zároveň na předchozí kulturní program. Po roce se konalo další Setkání folkorních souborů Pod Taneční horou.

„Taneční hora, dnešní Svatý Kopeček, ožívá v noci před prvním májem tancem a hrami v jedné z pověstí Václava Richtera, autora knihy Lidská réva. Národopisný spolek Pálava přenesl májovou tradici tance, her a zábavy z Taneční hory do historického centra města v roce 1985,“ objasnila motiv jarního festivalu Martina Daňková z NS Pálava.

Dopoledne patřilo pódium dětem, za doprovodu cimbálových muzik ze Základní umělecké školy v Mikulově vystoupila Palavěnka i Palavánek, představila se i valtická Borověnka a Břeclavánek. Po obědě pak přišly na řadu domácí soubory Pálava a Pálavští senioři, hosté reprezentoval folklorní krůžek z Týnce Pohárek, Mužský a ženský sbor z Valtic a Velička, národopisný soubor písní a tanců z Velké nad Veličkou.

Kdo tak v sobotu nasedl na historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtičnou a na tradiční trase Pálavského okruhu vystoupil v Mikulově, měl o zábavu postaráno po celý den. Dietrichsteinské hrobka a zámek, kde na návštěvníky čekali průvodci v kostýmech, navíc nabízely po předložení jízdenky padesátiprocentní slevu na vstupném.
(DS)

Fotogalerie Setkání folklorních souborů Pod Taneční horou ZDE.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery