Mikulov

Homepage > News > Mikulov má šampiónku v chemii

Novinky a aktuality

12/5 2011

Mikulov má šampiónku v chemii

Rozhovor s Anetou Pospíšilovou - královnou národního kola chemické olympiády.

Na půdě  univerzity v Pardubicích se nedávno uskutečnilo celostátní kolo chemické olympiády. Za Gymnázium v Mikulově se do něj probojovala Aneta Pospíšilová. A dokázala, že v oboru vyniká nad většinu ostatních. Své znalosti proto poměří ještě na mezinárodní úrovni. Kdo by ale čekal na ježka ostříhanou podivínku s velkými kostěnými obroučky, zklamal by se. Aneta je atraktivní dlouhovlasá blond maturantka, kterou přijali hned na dvě vysoké školy.

Prozraďte mi – co na té chemii vidíte?
Teď už asi nic...

Jakto?
Národní kolo bylo celkem náročné, musela jsem hodně studovat, a tak mě to skoro přestalo bavit. Ale vím jistě, že to je přechodný stav. O prázdninách, až nebudu mít co dělat, mi zase začne chybět.

Popište, jak soutěž probíhala.
V rámci celostátního kola nás několik postoupilo do prvního, teoretického soustředění. Ráno jsme vstali, šli na tříhodinovou přednášku, pak jsme psali test, šli na oběd a odpoledne nanovo. Takhle to trvalo čtyři dny plus ještě závěrečný test. Trval asi pět hodin.

No páni! A pak?
Prvních osm absolvovalo druhé, praktické soustředění a odtamtud čtyři nejlepší postoupili do mezinárodního kola v Turecku.

Včetně vás. Jste mezi nimi jediná žena?
Ano. I když chemie vůbec není tak klučičí obor, jak by se mohlo zdát. Ale doteď nevěřím, že jsem to zvládla. Uvěřím, až budu mít v ruce letenky.

Víte, co vás v Turecku čeká?
Odlétáme devátého července, strávíme tam deset dnů, z toho dva dny se soutěží.  Čekají nás praktické úlohy a vědomostní test.  Na programu určitě nebudou chybět ani exkurze a společná zábava.

Našla bych u vás doma někde zastrčenou krabici s nápisem Malý chemik?
Kdepak. Jako malá jsem na přírodní vědy nebyla. Dokonce jsem si myslela, že budu umělkyně, moc ráda jsem malovala nebo modelovala výrobky z keramiky.

Kdy se to změnilo?
V sekundě na gymnáziu. Profesorka Hasníková uměla látku tak poutavě vykládat a věnovala se pokusům, že jsem si chemii zamilovala. Přírodní vědy jsou názornější, všechno se dá zkusit, výsledek příkladu ověřit v praxi.

Co téhle vaší lásce říkali rodiče?
Shodou okolností se oba chemii věnují. Mamka ji učí na základní škole a taťka je analytik. Ten mě ale ze začátku trošku odrazoval. Najít dobře placenou práci s vystudovanou chemií totiž není zas tak snadné...

Čím se chcete jednou živit?
Vědou. Někde v laboratoři vařit nějaké chemikálie...

Myslíte, že to je zábavná práce?
Pro většinu lidí asi ne. Ale pro mě ano. Představte si, že si třeba jenom výpočtem můžete spočítat, jakou barvu bude mít určitá látka.

Hmm... Já skončila u biflování chemických rovnic nazpaměť.
I chemie má méně záživné stránky, které ale potřebujete ovládat, abyste mohla zkusit něco zábavnějšího. Ačkoliv v teoretické chemii moc zábavných věcí není. Lepší je praxe, hlavně pokusy. Třeba když se balónek naplní metanem, zapálí se a najednou z toho je velká ohnivá koule. A hodně lákavé jsou taky výbuchy.

Co na vašeho koníčka říkají kamarádi?
Někdy mám pocit, že se mě trochu bojí, protože občas mluvím o věcech, které se jim zdají nepochopitelné. Pak se na mě koukají jako na mimozemšťana. Ale jinak jsou skvělí a podporují mě.

Co láska? Je to jenom romantizovaný soubor chemických reakcí?
No to snad ne.  Produkce hormonů, to je přece až následek čehosi. Příčina není zdaleka tak známá.

Nestává se vám, že víte víc než vaše profesorka?
Stává, pořád. V soutěžích se totiž schválně objevují perličky, které učitelé neznají. V jiných předmětech to ale nehrozí.

Z chemie budete i maturovat. Má cenu se na tenhle předmět vůbec připravovat?
Určitě. Procházím si vypracované otázky, zjišťuji, že se v látce orientuji, ale spíš jde o to srovnat si to v hlavě, připravit osnovu, aby pak měl výklad hlavu a patu. Hrozně obdivuju všechny, kteří zvládají dějepis nebo základy společenských věd. Neumím si představit, že bych se naučila všechna ta data.

Kam zamíříte po maturitě?
Rozhoduji se mezi Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Přírodovědeckou fakultou brněnské Masarykovy univerzity. Na obě mě díky výsledkům v soutěžích přijali bez přijímaček.
(DS)

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery