Mikulov

Homepage > News > Múzou políbení v Mikulově

Novinky a aktuality

6/6 2011

Múzou políbení v Mikulově

Aroma syrečků, vonných tyčinek a rytmické libozvuky přilákaly 4. června do Dietrichsteinské hrobky milovníky legrace, výtvarné, literární i hudební tvorby. Konalo se tam páté Mikulovění.

Maratón muzikoterapie odstartoval Lubomír Holzer. Spolu s malými umělci z Dětského domova v Mikulově nacvičil meditační koncert. Štafetu pak převzali jeho další hosté. Moravský avantgardní hudebník Pavel Fajt, Kateřina Paclíková s akordeonem, Svatava Drlíčková a tuvinský šaman ze Sibiře Gendos Čamzyryn.

U zrodu setkávání múzou políbených lidí stála symbióza toho nejlepšího z Mikulova a Olomouce. „Tvar. To byl motiv úplně první výstavy, kterou jsme před pěti lety uspořádali. A tak na vernisáži nemohly chybět olomoucké tvarůžky a pohárky s mikulovským vínem. K tomu jsme s kamarády udělali malou kulturní show. Jak šly roky, původně doprovodná show se stala hlavním programem, který doplňuje výstava,“ uvedl duchovní otec Mikulovění Milan Valenta.

Akce se dostala do povědomí nadšenců z různých koutů republiky, a tak svá díla už nevystavují jen olomoučtí umělci. „Hlásí se nám třeba i z Prahy,“ doplnil Valenta. I jeho dva obrazy s názvy Ukřižovaný hlavonožec a Expedice Altamíra 1 od soboty zdobí zdi Dietrichsteinské hrobky.

Letos tam je k vidění rovněž tvorba dětí výtvarného oboru Základní umělecké školy v Mikulově, obrazy Jitky Švajdové, Jiřího Válka, Petra Petráše nebo artefakty Karla Křivánka, který vernisáž s neotřelostí svou vlastní vernisáž zahájil. Miloň Potměšil se pak představil fotografiemi z Provence a jedlými exponáty. Choť mu totiž napekla zelené a modré cukroví.

„Chtěli bychom poděkovat městu Mikulov, které nás od počátku podporuje. Věříme, že i díky němu bude tradice setkávání pokračovat i v dalších letech,“ uzavřel Valenta.

Zájemci mohou výstavu zhlédnout do 17. června. Dietrichsteinská hrobka má otevřeno sedm dní v týdnu, a to od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 30 korun, snížené je poloviční.
(DS)

Fotogalerie se připravuje.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery