Mikulov

Homepage > News > Kytaroví mistři hrají na zámku

Novinky a aktuality

5/7 2011

Kytaroví mistři hrají na zámku

Kytarový festival Mikulov vstoupil 3. července do jubilejního 25. ročníku. Koncert polského virtuóza Marcina Dylla však týden unikátních hudebních zážitků teprve zahájil.

Ilustrační obrázekMěstem pod Pálavou se od neděle nesou tóny v podání světových špiček klasické kytary. „Věříme, že letos nabízíme reprezentativní program pro oslavu čtvrtstoletí. Naše pozvání přijala řada výjimečných hostů,“ uvedl Miloš Šír z organizátorského týmu.

Zahajovací koncert si ani letos nenechal ujít ani starosta města Rostislav Koštial „Mé poděkování patří zakladatelům, pořadatelům i účastníkům. Ať se daří v dalších pětadvaceti letech jako dosud,“ popřál první muž Mikulova.

Na tamním zámku struny svých nástrojů rozezní ještě Jozsef Eötvös z Maďarska, rakouské Diknu Schneeberger Trio, francouzské Paris Guitar Duo, Johannes Monno z Německa a Aniello Desiderio z Itálie. Na pódiu se objeví vždy dvacet minut po dvacáté, vstupné činí 100 korun, snížené je poloviční.

Vítězům mezinárodních kytarových soutěží pak budou patřit festivalová odpoledne. Představí se během nich Kyuhee Park, Anabel Montesinos a vystoupí taky kytarový orchestr účastníků. Koncerty startují sedmnáct minut po sedmnácté a vstup na ně je volný.

Duchovní rodiče mikulovského festivalu – Martin Mysliveček, Stanislav Juřica a Olga Dvorská – se před lety inspirovali proslulým kytarovým festivalem v maďarské Ostřihomi, na který již za dob socialismu přijížděli vynikající kytaristé i zpoza železné opony.

Veřejnost v tehdejším Československu takovou příležitost neměla, a právě to byla hlavní motivace k založení festivalu. „Od počátku jeho existence se dařilo lákat do Mikulova skutečné mistry svého oboru a festival postupně získával na prestiži i na rozsahu. Počet asi dvaceti účastníků prvního ročníku se tak rozrostl až na dosud rekordních sto třicet pět v roce 2008,“ vyzdvihl Šír.

Osobně si pro kytarový festival nedovede představit lepší místo, než je právě Mikulov. Zámecké sály podle něj nabízejí festivalovým koncertům ideální akustické prostředí a spoluvytvářejí nezaměnitelnou atmosféru.

"Mikulov je se svou pozoruhodnou architekturou zasazenou do nádherného přírodního prostředí, ale i se svou pestrou gastronomií a samozřejmě vynikajícím vínem bezesporu jedním z hlavních důvodů, proč se sem jak vystupující umělci a lektoři, tak i festivaloví účastníci rádi vracejí," doplnil Šír.
(DS)

Foto (Marcin Dylla z Polska): Martin Tesařík

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery