Mikulov

Homepage > News > Mikulovu právě vévodí černobílé klávesy

Novinky a aktuality

21/8 2011

Mikulovu právě vévodí černobílé klávesy

Sdružení hudebníků města Mikulova pořádá se Základní uměleckou školou v Mikulově 12. ročník klavírních kurzů „Audaces fortuna iuvat“.

Ve městě pod Pálavou rozvíjí od 19. do 26. srpna svoje nadání na sto třicet účastníků z Čech, Moravy i ze zahraničí. Zkrátka však nepřijde ani veřejnost.

Klavírní kurzy v Mikulově jsou synonymem týdne intenzivní práce s nástrojem, řady nezapomenutelných zážitků, ale také série koncertů. Na prvním z nich excelovali brněnští pianisté Renata a Igor Ardaševovi.  „Reprezentují ve svém oboru naprostou špičku, jejich bohatá úhozová paleta mnohdy sugeruje barvy téměř orchestrální,“ uvedla ředitelka kurzů Monika Czajkowská.

Její slova potvrdilo následujících devadesát minut, zazněl během nich výběr Dvořákových Slovanských tanců, Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, Drásnění Víta Zouhara a Brahmsovy Uherské tance. Potlesk publika nebral konce, a tak se dočkal hned dvou přídavků.

„Oba jsem slyšela poprvé, byli úžasní,“ neskrývala nadšení Kateřina Němečková, kterou na kurzy do Mikulova z Jihlavy doprovodila paní učitelka a maminka. Shodly se na tom, že z programu je nejvíc oslovila Vltava. „Zahráli to skvostně. Vůbec není jednoduché vystoupit před poučeným publikem s tak známou skladbou. Ale zhostili se toho na výbornou, obsáhli celý symfonický orchestr,“ usmívala se  Dagmar Němečková.

Další z koncertů pro veřejnost proběhne už toto úterý 23. srpna. Recitál Lukáše Michela s názvem Pocta českým mistrům zazní v zámeckém sále od 19 hodin. „Tento třicetiletý interpret z Karviné představí díla velikánů české hudby od romantismu až po současnost. Zazní tak díla Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Klementa Slavického,“ prozradila Czajkowská.

Přehlídka nadějného pianistického mládí se pak na zámku odehraje ve čtvrtek 25. srpna, od 18 hodin tam začne Slavnostní koncert účastníků kurzů. Jejich matiné je na programu o den později ve 14 hodin, a to v sále základní umělecké školy. Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné.

Kurzy se těší velkého věhlasu i díky obsazení lektorského týmu. „Tradičně se v něm objevují jména špičkových pedagogů, se kterými se účastníci setkávají většinou v porotách prestižních soutěží. Díky mikulovským kurzům mají možnost pracovat na tom, co jim bylo vytýkáno, a rozvíjet, čím naopak jejich hra oslovuje,“ vyzdvihla Czajkowská.

Kromě sólové a čtyřruční hry se kurzy zaměřují také na výuku improvizace a pohybovou relaxaci. „Jde o disciplíny, které na dalších interpretačních kurzech nenajdete. Učí se všichni. Děti i pedagogové ve společné umělecké dílně,“ zdůraznila Czajkowská.

Podle ní by se kurzy neobešly bez široké podpory řady institucí. „Naše poděkování patří městu Mikulov, které kromě záštity nad kurzy přispívá i finančně. Základní umělecká škola Mikulov nám poskytuje praktickou spolupráci i skutečně unikátní prostory pro pořádání tak rozsáhlé akce. Regionální muzeum v Mikulově zase umožnilo zpestřit nabídku o koncerty na zámku. Filharmonie Brno pro tyto účely zapůjčuje koncertní křídlo, firma Yamaha dodává servis. Výčet těch, kteří pomáhají, je ale mnohem delší,“ uzavřela ředitelka kurzů.

Více info o kurzech nabízí http://www.klavirnikurzymikulov.cz/
(DS)

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Foto: Martin Tesařík

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery