Mikulov

Homepage > News > Eurotrialog uvedl hudební lahůdky

Novinky a aktuality

22/8 2011

Eurotrialog uvedl hudební lahůdky

Zapomeňte na popmusic, je tu Eurotrialog Mikulov. Tak znělo motto 13. ročníku třídenního festivalu nekomerční hudby, který ve městě pod Pálavou odstartoval v 19. 8.

Eurotrialog i letos nabídl speciality, které bývají k vidění a slyšení jen málokdy. Jako skupina Dybbuk nebo Vltava, která nevynechala ani hit z 90. let Marx, Engels, Beatles. Na rok obnovila svoje působení taky Půlnoc. Její vystoupení na mikulovském Eurotrialogu tudíž patřilo k jedné z mála příležitostí slyšet skupinu na Moravě.

Zhruba dva tisíce fanoušků kvalitní muziky proto zamířily do mikulovského amfiteátru. Byly mezi nimi festivalové stálice všech generací, známé tváře jako třeba David Koller i úplní nováčci. Poprvé přijel s kamarády do Mikulova rovněž Jiří Víšek z Turnova. Kvůli Eurotrialogu. „Největším tahákem pátečního programu byla kapela Půlnoc, v sobotu asi Vltava. Těch tři sta kilometrů za to určitě stálo a myslím, že nás tu máte příští rok zas,“ sliboval.

Maratón nekomerční hudby neprobíhal jenom na hlavním pódiu. Mezi doprovodné akce patřily komorní koncerty na terase Dietrichsteinské hrobky i vernisáž fotografií Karla Šustera v galerii Konvent. Čajový stan zval na retrospektivní přehlídku filmů se sibiřskou tematikou od Martina Ryšavého a tradiční setkání básníků experimentální poezie Slam Poetry.

„V pátek nás trochu překvapila bouřka, takže jsme na hodinku museli program přerušit, ale pak už zase šlo všechno podle plánu. Pro mě osobně byla velkým překvapením třeba kapela Bouchací šrouby. Lidi mimořádně reagovali na Visací zámek, kapelu Dva, Čokovoko a Vltavu. Navíc se ke mně nedostalo, že by se někdo vysloveně nelíbil, takže paráda,“ pochvaloval si letošní ročník Romek Hanzlík z pořádající agentury A.M.P.

Právě on festival  v roce 1999 jako člen skupiny Už jsme doma založil. „Slovensko a Rakousko patřily k našim nejčastějším zahraničním hudebním štacím a současně se naše agentura snažila dělat koncerty slovenským i rakouským kapelám u nás. A tak mě jednoho dne napadlo, že nebudeme jezdit pořád tam a zpátky, ale že se potkáme uprostřed cesty. A tak vznikl Eurotrialog. Festival na pomezí tří států,“ vysvětlil Hanzlík.

Podle něj se už ale dávno neomezuje na muzikanty ze zakládajících zemí. Kromě slovenských formací Hrdza a Hvozd tak tentokrát přijali pozvání i maďarští Inselmo Crew nebo islandští Árstíðir.
(DS)

Ilustrační obrázek
Frontman kapely Vltava.
Foto: Martin Tesařík

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery