Mikulov

Homepage > News > Gymnázium svolává absolventy

Novinky a aktuality

21/9 2011

Gymnázium svolává absolventy

Gymnázium Mikulov letos žije 380. výročím svého založení. Oslavy vyvrcholí v sobotu 1. října, a to setkáním absolventů školy, nad kterým převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Vzpomínku na středoškolská léta, setkání s bývalými spolužáky a spolužačkami i učiteli v prostorách školy nabízí všem svým absolventům mikulovské gymnázium. Kdo svoji účast ještě nepotvrdil a nechce o takovou příležitost přijít, může se zaregistrovat na: www.gymik.cz/registrace

Slavnostní zahájení školního srazu proběhne 1. října ve 13 hodin na prvním nádvoří gymnázia. Následovat bude prohlídka školy a kulturní program. Účastníci se tak mohou těšit na cimbálovou muziku nebo slavnostní koncert Virtuosi di Mikulov. Ten se uskuteční v kostele sv. Jana Křtitele od 17 hodin.

„Pozdravit nás určitě přijde starosta Mikulova Rostislav Koštial a další významní hosté. Na účast se také velmi těší zástupce řádu piaristů otec Lukáš. Na památku budeme prodávat Almanach Gymnázia Mikulov 2001-2011 a gymnaziální trička,“ doplnil Jiří Souchop, zástupce ředitele školy.

Mikulovské gymnázium založil v roce 1631 kardinál František Dietrichstein, tehdejší majitel mikulovského panství. „Ten pozval do Mikulova školský řád piaristů, založený v Itálii koncem 16.století. Mikulovská škola se stala prvním ústavem svého druhu ve střední Evropě. Piaristé měli pochopení pro přírodní vědy a pro národní jazyky. Pozornost samozřejmě věnovali i jazykům klasickým, náboženství a hudbě. Byli na svou dobu mimořádně tolerantní k náboženským odlišnostem svých žáků,“ uvádí sekce o historii na webu školy.

Svého času na ní působila řada vynikajících profesorů a studentů. Mezinárodního věhlasu dosáhl například Josef von Sonnenfels, který se zasloužil o zrušení práva útrpného (tortury) v Rakouském mocnářství, nebo Jan Evangelista Purkyně, nejvýznamnější český přírodovědec 19. století, zakladatel experimentální fyziologie.
(DS)

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery