Mikulov

Homepage > News > Galerii 27 prozářilo Světlo života

Novinky a aktuality

27/10 2011

Galerii 27 prozářilo Světlo života

Nejvyšší koncentraci pozitivní energie na jižní Moravě hlásí Galerie 27. Zaplnily ji mandaly z dílny mikulovské rodačky Věry Valáškové. Svoji vůbec první výstavu, která potrvá do 11. listopadu, nazvala Světlo života.

Ilustrační obrázekIlustrační obrázekMandala znamená ve starém indickém jazyce kruh a  jde o mytologický či náboženský symbol. Mandaly v pojetí Věry Valáškové jsou ale především o emocích. „Její dílka vyzařují neuvěřitelnou energii, díky které člověk zapomene na starosti běžného dne, je to prostě šperk. Krása spočívá v úžasu. Když člověk vidí Věrčinu tvorbu, tak žasne,“ shodli se provozovatelé Galerie 27 Jaroslav a Věra Petrovi.

Právě oni před lety nasměrovali autorku na cestu do výtvarného světa. Středoškolská léta strávila v Jihlavě na Soukromé umělecké škole grafické. Tam také vznikly její první mandaly, třeba v hodinách fyziky. „Když jsem se během vyučování nudila, začala jsem si malovat symetrické útvary,“ vzpomínala s úsměvem Valášková. Tenkrát ještě netušila, že jsou podobné symboly součástí tibetských meditačních obřadů.

„Ze středu, který představuje počátek či zrození, se pak život či světlo rozpíná ven v kruhu. Může nám to asociovat velký třesk,“popisuje logiku uspořádání ornamentů, barev, tvarů a skleněných kamenů autorka, která je momentálně na mateřské dovolené a žije v Liberci. Světlem života je pro ni základní pocit, se kterým každý přichází na svět, jakoby sexuální energie a láska.
Ilustrační obrázek
Tvorba samotná ji prý nabíjí. „I proto jsem s ní byla svého času natolik spjatá, že jsem ji nedokázala takzvaně pustit. Nevystavovala jsem, neprodávala. Až najednou přišel impuls, který mě posunul dál. Moji přátelé skoupili moji veškerou, za několik let nastřádanou práci,“ vysvětlila, proč se veřejnosti nepředstavila už dávno.

Na jednom symbolu pracuje několik hodin až týdnů a žádný z nich nenese název. Záměrně. Výtvarnice totiž nechce nijak ovlivňovat to, jak bude na ostatní působit. „Autorka je velice pečlivá, pracovitá, její věci září čistotou a oslovují duši. Jsou to nejzdařilejší ze všech mandal, které jsem kdy spatřil,“ zhodnotil exponáty Petr.

Galerie 27 má otevřeno každý den, a to od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné a návštěvník jím přispěje na činnost nekomerční galerie. Výstava mandal je prodejní, jedna vyjde na 1 800 korun. K dostání tam jsou i drobnější práce jako záložky nebo poezie s intimní zpovědí výtvarnice.
(DS)

Foto: archiv Věry Valáškové

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery