Mikulov

Homepage > News > Když hudba těší a pomáhá

Novinky a aktuality

4/1 2012

Když hudba těší a pomáhá

Římskokatolická farnost u kostela svatého Václava v Mikulově nabídla 3. ledna nevšední pozastavení plné tónů.

Ilustrační obrázekDuchovní krása chrámu, jak se novoroční koncert jmenoval, oslovila místní i přespolní a přispěla na další opravu této církevní památky.

Na koncertním programu se objevily skladby Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonia Vivaldiho, Jakuba Jana Ryby a dalších. Každou z nich přitom doprovodil krátkým komentářem Petr Kolař, varhaník katedrály svatého Petra a Pavla a pedagog Konzervatoře v Brně.

Spolu s ním interpretovali skvosty chrámové vokální a instrumentální hudby sólistka Janáčkovy opery v Brně Andrea Priechodská-Široká a sólo trumpetista Brno Brass Bandu Vlastimil Bialas. Vystupovali přitom na kůru, který je v mikulovském kostele netradičně v jeho přední části.

Více než osm desítek hostů z města pod Pálavou i okolí tak mohlo kromě částečně zrekonstruovaného interiéru vidět přímo na umělce. „Nádherný zážitek. Teplota se sice pohybovala těsně nad bodem mrazu, ale stálo to za to. Ave Maria v podání opravdu výjimečného hlasu mi brala dech,“ popsala Sylva Chludilová z Mikulova.

Úsměv na tváři měl rovněž mikulovský farář Pavel Pacner. „Atmosféra byla krásná, soudě také podle ohlasů návštěvníků. Díky spojení kultury a duchovna přišli do kostela i lidé, kteří by si tam jinak cestu nenašli,“ usmíval se otec Pavel. Podle něj to v kostele určitě nebyl koncert poslední. „Rádi bychom něco podobného zopakovali,“ slíbil.

Výtěžek v řádu tisíců korun poputuje na další opravu gotického svatostánku, který se po dlouhých patnácti letech a rekonstrukci za zhruba čtrnáct miliónů korun otevřel veřejnosti poslední listopadovou neděli. Na obnovu čekají ještě oltáře, obrazy, vzácné varhany a věž s hodinami.
(DS)

Foto: Sylva Chludilová

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery