Mikulov

Homepage > News > Mikulov zve školy na Jeden svět

Novinky a aktuality

8/2 2012

Mikulov zve školy na Jeden svět

Přihlaste svoji školu do projektu festivalu dokumentárních filmů a přibližte celosvětové problémy souvisící s porušováním základních lidských práv svým žákům a studentům!

Ilustrační obrázekFestival dokumentárních filmů o lidských právech dorazí po roce i na samý jih Moravy. Žáci a studenti z Mikulova i okolí se tak mohou už potřetí zapojit do projektu Jeden svět na školách. Ten bude tentokrát probíhat od 12. do 21. března. Už teď si ale mohou učitelé rezervovat termín promítání.

Nabídka filmů pro žáky základních škol zahrnuje tři bloky podle věkové kategorie. Krátké snímky vybírají specialisté tak, aby byly srozumitelné i nejmladším divákům. Pro ně jsou opatřeny českým dabingem. Učitelé mohou shlédnuté dokumenty zároveň začlenit do navrhovaných průřezových témat dle školního vzdělávacího programu.

Žáci se seznámí třeba s jedenáctiletou Ellen, která se dorozumívá znakovou řečí a rozhoduje se o svém dalším vzdělání. Malý romský chlapec Ďuri zase žije v dřevěné chatrči blízko páchnoucí čističky vod. Ani to mu však nebrání snít si své sny a radovat se ze života. Další filmy se zaměřují na dětská práva, předsudky spjaté se životem seniorů nebo střet světa domorodých kmenů s turisty.

Středoškoláci si pak mohou vybrat ze šesti filmů v původním znění s titulky. Ty mimo jiné přináší portrét afghánských dívek, které propadly boxu, nebo investigativní příběh o umlčování disidentů v současném Rusku a Čečensku. Další dokumenty tematizují občanský aktivismus, revoluční hnutí, rozdíly v kultuře, myšlení a chování Evropanů a Afričanů či mezilidské vztahy. Projekce doplňují diskuse.

Kompletní nabídka i s anotacemi filmů je k dispozici na webu města v kulturním kalendáři.
Rezervace termínů již přijímá Sylva Chludilová z Mikulovské rozvojové, která má v Mikulově Jeden svět na starosti. Kontaktovat ji lze mailem (chludilova@mikulov.cz) nebo telefonicky (725 061 930). Vstupné je 40 korun, pedagogický doprovod neplatí.

Mikulov navíc letos přichází s novinkou – projekce pro rodiče školáků, která se uskuteční 14. března. „Děti se díky škole podívají na dokument, který v nich třeba zanechá silný dojem, a cítí potřebu téma rozebírat doma. Rodiče ale mohou stěží rozvinout nějakou diskusi, pokud nemají příležitost filmy vidět,“ vysvětluje Chludilová, jak na myšlenku přišla. Promítání pro tuto cílovou skupinu je přitom ojedinělé a podle všeho ji zatím nepořádá žádné z festivalových měst.

Do letošního, čtrnáctého ročníku festivalu se zapojuje 41 českých a moravských obcí, v Jihomoravském kraji kromě Mikulova ještě Brno a Znojmo.  Celosvětové problémy související s porušováním základních lidských práv přiblíží Mikulov taky široké veřejnosti, a to od 16. do 18. března v kinoklubu.
(DS)

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery