Mikulov

Homepage > News > Made in Mikulov: umění bez bariér

Novinky a aktuality

20/2 2012

Made in Mikulov: umění bez bariér

Galerie Efram zve na výlet do říše neprofesionálního umění. Jako puzzle ji tam ze svých výtvorů poskládalo třicet nadšenců z města pod Pálavou a okolí. Zahájili tak výstavu Made in Mikulov 2012.

Fotografie, keramické a bronzové sošky, olejomalby, ilustrované deníky, kresby i textilní výrobky sloužily jako dílky skládačky, která ukazuje radost z nekomerční tvorby. A demonstruje, že víra, národnost, věk, vzdělání, pohlaví ani handicap nezavírá cestu do uměleckého světa. Dokazují to třeba tkané polštářky z dílny Vladimíra Krause, nevidomého mladíka, nebo obrázek benjamínka výstavy, sedmileté Jolany Kroupové.

Všechny exponáty přitom vyprávějí příběh svých autorů. Jako například dřevěné plastiky Filipa Šumbery z Hrušek. „Když jsem byl v Mikulově před třinácti lety na vojně a došly cigarety, vyrobil jsem si malou dřevěnou dýmku, kterou jsem plnil tím nejlevnějším tabákem,“ popsal, jak to všechno začalo.

Dřevo je pro něj nevyzpytatelný a živý materiál. „Přináší inspiraci, ale vyžaduje přizpůsobení, spolupráci. Vystupuje jako nadřazený partner. Kolikrát jsem se přesvědčil, že přes původní záměr nakonec vede a utváří svého zpracovatele,“ rozvedl Šumbera. Vystavuje vůbec poprvé.

Kromě nováčků se pátého ročníku účastní taky kmenoví výtvarníci. Jednou z nich je Klára Padalíková, která si ze všeho nejvíc přeje vlastní svářečku. Tvoří totiž objekty ze železa, už šest let. Tentokrát návštěvníci uvidí křeslo a stromeček. „V interiéru osvětleném svíčkami vrhá zvláštní stín,“ doplnila.

Stejně jako ostatní mohla na nedělní vernisáži konzultovat s brněnským grafikem Františkem Borovcem, pamětníkem prvních ročníků akce. „Mile mě překvapila velmi solidní úroveň vystavených prací, ať už jde o téměř profesionální tvorbu nebo, řekněme, amatérské hry. Znatelný je rovněž vývoj po formální stránce. Své snažení ukazuje stále více mladých,“ komentoval.

S provozovatelkou galerie se shodl na tom, že Made in Mikulov každoročně dodává kuráž dalším tvůrcům. „Spousta lidí si netroufá výsledky své volnočasové umělecké činnosti představit veřejnosti. Odvaha jiných ale motivuje,“ usmála se Sylva Chludilová.

Výstava v její galerii potrvá do 15. března. Otevřeno má denně kromě pondělí, a to 13 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: DS
Fotogalerie z vernisáže ZDE.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery