Mikulov

Homepage > News > Katedrála sv. Víta má vynikající akustiku

Novinky a aktuality

5/3 2012

Katedrála sv. Víta má vynikající akustiku

Sobota 25. února byla pro Virtuosi di Mikulov významným dnem: zpívali v katedrále sv. Víta v Praze. Kardinál Dominik Duka zde sloužil první oficiální bohoslužbu v nové funkci.

Její slavnostní průběh byl přenášen jak televizí NOE, tak Českým rozhlasem v přímém přenosu. Pro mikulovské zpěváky bylo velkou poctou, že byli k této důstojné události přizváni jako aktivní účastníci.

Nebyli na to ovšem sami. Na hudebním programu slavnostní mše se podílely také brněnské sbory Lumír a Mátlův akademický sbor. Mikulovské publikum se s nimi setkalo na loňské Kampanile, na níž byla uvedena Missa solemnis Zdeňka Pololáníka. Toto dílo bylo, za přítomnosti svého autora, zásadní hudební součástí kardinálovy slavnostní mše.

Spojené moravské sbory podpořili i Severočeský filharmonický sbor Česká Lípa – Liberec, Katedrální sbor Cantores Cradecenses a Pražský katedrální sbor. Tato tělesa svým zpěvem pravidelně doprovází liturgie. Na varhany hrál hudební skladatel Josef Kšica, regenschori katedrály sv. Víta, Filharmonii Hradec Králové a sbory řídil Josef Zadina, který působí jako regenschori v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové.

Pěvecké sbory musely nastudovat několik dalších hudebních děl. Pro mnohé zpěváky – a nejen mikulovské – však byla spoluúčast na této slavnosti zážitkem, na který budou vzpomínat do konce života. Nejen pro duchovní rozměr, ale i pro vynikající akustiku nádherného chrámu. Předpokládáme, že záznam slavnostní bohoslužby bude dostupný na adrese www.tvnoe.cz.
Svatopluk Vrbka

Ilustrační obrázek
Foto: Michaela Žižková

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery