Mikulov

Homepage > News > Mikulov hostí Jeden svět

Novinky a aktuality

19/3 2012

Mikulov hostí Jeden svět

Festival dokumentů o lidských právech právě sídlí ve městě pod Pálavou. Na svém kontě už má zahajovací koncert, několik projekcí a malý výzkum. Závěrečné titulky mu poběží 23. března.

Jeden svět v Mikulově odstartoval příběhem o Bulatu Okudžavovi, básníku, spisovateli a scénáristovi, který byl ve druhé polovině minulého století populární v celém bývalém socialistickém bloku. S kytarou a za doprovodu Heleny Macháčkové a Víta Šujana ho poutavě odvyprávěl písničkář Jiří Vondrák.

„Hned ve dveřích mi hodil sešmajdané papuče a já ho následoval do pracovny. Měl na mě pět minut, z toho já tři jenom prokoktal. Pak jsem se ho troufale zeptal, jestli by mi nezahrál. Zvednul své, po Brežněvovi druhé největší obočí a řekl niet! Načež se zeptal, co by jako měl zahrát. A já řekl, že Píseň o modrém balónku. Nakonec jsem ji hrál já jemu a tak praskly ledy,“ vzpomínal na první setkání s Okudžavou.

Choval prý zvláštní respekt k Čechům. Jako jeden z prvních podepsal petice proti okupaci Československa a proti věznění Václava Havla. „Na pracovním stole měl fotografie rodičů, synů a novinový obrázek Jana Palacha přilepený na papundeklu,“ popisoval Vondrák. Na jeho komponovaný pořad navázal film s názvem Kdo zabil Natašu? Další dokumenty se promítaly během víkendu. 

S největším ohlasem se setkal snímek Láska v hrobě, který se věnoval problematice lidí bez domova. „Stačí málo, aby se dnes člověk dostal do podobné situace. Lidi s takovým osudem potkáváme dennodenně. Téma bezdomovectví se prostě dotýká každého,“ komentovala  Sylva Chludilová z Mikulovské rozvojové s tím, že návštěvníkům jsou bližší české dokumenty a taky oproti předchozím ročníkům víc diskutují.

Většina se navíc zapojila do malé sociologické sondy. Na tabuli s vyznačenými světadíly zakreslovali ideální a úplně nejhorší místo pro život. Stejně jako starosta Mikulova Rostislav Koštial. Rozhodně by nechtěl žít v Afghánistánu. Červenou fixou naopak označil Mikulov, potažmo Českou republiku. Ta svá místa můžou zájemci doplnit ještě v pátek během posledního festivalového večera.

Na programu je Koncert pro Jeden svět. „Promítání snímku Černobyl – věčná noční můra, který vypráví o Julii, mladé bubenici ukrajinské rockové skupiny, jsme propojili s vystoupením hned tří studentských kapel z Mikulova,“ rozvedla Chludilová. V kinoklubu tak od 18 hodin zahrají Do Zdi, WildEggs a Groundkeeper. Vstupné je padesát korun.
(DS)

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Foto: DS

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery