Mikulov

Homepage > News > Lichtenštejnský kníže otevřel výstavu

Novinky a aktuality

2/4 2012

Lichtenštejnský kníže otevřel výstavu

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. přijel o víkendu do Mikulova, aby na zámku otevřel výstavu o svém slavném předku Janu Adamovi I. z Lichtenštejna.

Tou Regionální muzeum v Mikulově zahajuje letošní výstavní sezónu. V roce 2012 si připomínáme 300 let od smrti knížete Jana Adama I. Liechtensteina (1657–1712), velké postavy tohoto knížecího rodu a zakladatele novodobého Lichtenštejnského knížectví.

Výstava nesoucí jméno zmíněného knížete s podtitulem „Ekonom, politik a mecenáš“ bude na mikulovském zámku až do konce prázdnin. Její nedílnou součástí je také připomínka rodových vazeb Liechtensteinů a Dietrichsteinů, tedy rodů, které se významným způsobem zapsali do dějin města Mikulova a Lednicko-valtického areálu.

Vládnoucí kníže Hans Adam II. z Lichtenštejna hostům na vernisáži prozradil, že dostal jméno právě po svém slavném předkovi. „Můj otec mě nechal pokřtít jménem Jan Adam II. a odmalička mi vštěpoval, že můj předek Jan Adam I. byl vynikající obchodník. Proto jsem také musel jít  studovat národohospodářství, abych postavil rodinný majetek zase na nohy,“ řekl kníže. Zároveň se omluvil, že nemluví jako jeho otec česky, protože on už vyrůstal v Lichtenštejnsku. Úzké vazby k domovu jeho předků však potvrzuje fakt, že jeho nejstarší vnuk, který zdědí knížecí titul, se jmenuje Josef Václav.

Historie Lichtenštejnů se protíná s historií jižní Moravy 700 let. Po tomto knížecím rodu zde zůstalo velké dědictví zámků, krajiny, ale i průmyslové podniky. Kníže Hans Adam II. Ocenil, jak naše země dokázala přispět k obnově celého kulturního dědictví a regionu, s nímž jsou dějiny Lichtenštejnů spojeny a byly přetrhány po druhé světové válce.

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. také převzal záštitu nad celou výstavou společně s hejtmanem Jihomoravském kraje Michalem Haškem. Toho na sobotní vernisáži zatupoval radní Oldřich Šedivý. „Je příznačné, že si osobnost tohoto aristokrata připomínáme právě v prostorách mikulovského zámku, kde mělo počátky působení rodu Lichtenštejnů na jižní Moravě. Výstava věnovaná ekonomu, politiku a mecenáši Janu Adamovi I. je jednou z možností nového nastartování vztahů k oboustranné spokojenosti jak jižní Moravy, tak knížectví Lichtenštejnského,“ řekl na vernisáži radní Oldřich Ryšavý.

Na výstavě o Janu Adamovi I. z Liechtensteina jsou kromě osobnosti samotného knížete představeny také unikátní předměty ze 17. a 18. století vážící se nejen k postavě Jana Adama I., ale také dalších blízkých příbuzných knížete. „Připravit výstavu, která má mapovat život člověka, který zemřel před tři sta lety, není vůbec jednoduché. Předměty, které by se autenticky vázaly k životu Jana Adama I., neexistují. Přesto se nám podařilo získat alespoň předměty, kterých se možná kníže dotýkal,“ prozradil Marek Vařeka z realizačního týmu výstavy. Ve čtyřech místnostech se návštěvníci seznámí s dějinami rodu a jeho vazbou na Mikulov, který byl nejstarší a nejdůležitější državou rodu Liechtensteinů na Moravě až do poloviny 16. století. K vidění je kopie Řádu Zlatého rouna a soubor církevních rób zhotovených pro farnost Velké Bílovice a unikátní roucho, které věnovala císařovna Alžběta Kristýna  v roce 1726  Milosrdným bratřím do Valtic.

Výstava „Jan Adam I. z Liechtensteina (1657-1712) ekonom, politik a mecenáš“ na mikulovském zámku potrvá do 31. srpna 2012.
(jich)

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Foto: Jitka Chromá

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery