Mikulov

Homepage > News > Česká premiéra slovenského díla

Novinky a aktuality

23/4 2012

Česká premiéra slovenského díla

Virtuosi di Mikulov pořádají v sobotu 5. května 2012 v 18 hodin v chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích koncert mezinárodního projektu Slovenské requiem v Žilinském a Jihomoravském kraji.

Na programu bude Kyrie Jana Jiráska, Věruju brněnského autora Petera Grahama a česká premiéra Requiem od slovenského skladatele Pavola Kršku. Toto dílo, komponované pro sóla, dva sbory, smyčce a varhany, je prvním requiem ve slovenském jazyce. Účinkovat bude Žilinský miešaný zbor, Virtuosi di Mikulov, Trnavský komorný orchester a sólisté Irena Kubíková – soprán, Eva Safončíková – alt, Jozef Gráf – tenor, Martin Mikuš – bas a Marián Muška – varhany. Dílo nastudovali sbormistři zúčastněných pěveckých těles Zuzana Kadlčíková-Pirnerová a Štefan Sedlický, který bude koncert dirigovat.

Počátkem května pořádávají mikulovští Virtuosi tradiční koncert k Svátku matek. Letošní květnový koncert bude mít poněkud jinou, mimořádnou náplň, a uskuteční se ve Valticích. Skladba Requiem má totiž mimořádně technicky náročný varhanní part, který nelze interpretovat na žádných mikulovských barokních varhanách. Nástroj v Dietrichsteinské hrobce by byl k tomuto účelu použitelný, ale koncertní síň je příliš malá na spojené sbory, orchestr a sólisty. Proto Virtuosi di Mikulov rádi přijali pozvání do Valtic a věří, že se zde setkají se svým publikem a zejména maminkami z Mikulova a okolí, pro které bude tento koncert jistě speciálním dárkem k jejich svátku. Uvedený program je mimořádně působivý a sklidil nelíčený úspěch při nedávném provedení na Slovensku.
(SVR)

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery