Mikulov

Homepage > News > Konvent hostí výstavu Obrdlíkové

Novinky a aktuality

3/5 2012

Konvent hostí výstavu Obrdlíkové

Jako při listování deníkem ze života výtvarnice Libuše Obrdlíkové si připadají návštěvníci Galerie Konvent v Mikulově. Jen místo do slov se začítají do jejích obrazů.

Vzpomínka na zesnulou kamarádku, vysedávání vnuka u televize nebo plánovaná stavba rychlostní komunikace R52 se stává pro výtvarnici z Bavor impulsem k tvorbě. Průřez z ní právě nabízejí prostory bývalého kapucínského kostela svatého Vavřince na Vrchlického ulici v Mikulově.

Vůbec poprvé tam je k vidění třeba olejomalba s názvem Meditace z roku 1986 tematizující trojjedinost. Nechybí díla z doby nedávné ani ukázky art protisu, což je netkaný druh tapiserie. „Vztah k minimalismu a rané zkušenosti s barevnou a tematickou kompozicí přenáším do ostatních technik,“ přibližuje Libuše Obrdlíková, členka sdružení Mixtum compositum při Unii výtvarných umělců České republiky.

Kromě tapiserií tak interiér galerie zdobí malby olejem a akrylem, grafika i vlněné obrázky. „Když tvořím, hraji si s myšlenkou, konkrétním prožitkem nebo pocitem,“ popisuje autorka. Reálné náměty se přitom pod jejíma rukama mění v lyrické symboly bez popisných detailů.

„Na cestě životem dojde člověk v určité fázi k sebepoznání. Jsem přesvědčena, že teprve pak jsme schopni se důstojně vyjadřovat ke všeobecným tématům,“ míní.  Zásadně ji ovlivnila emigrace, pobyt v Zambii a cesty do zahraničí, kam provázela svého muže, který se jako biolog zasazuje o záchranu přírody.

Část jejích prací tak má podobu záznamů dramatických, dobrodružných, veselých i poměrně mrazivých zážitků z dob, kdy žila mezi domorodci v Africe. Zamýšlí se nad fenoménem náboženství, vzdává hold řecké vzdělanosti, připomíná tradice olmécké kultury nebo zachycuje věčný koloběh odehrávající se v půdě.

Na svém kontě má více než tři desítky autorských výstav v České republice, Německu, Zambii a Kolumbii, své dílo představila rovněž v Rakousku, Německu, Spojených Arabských Emirátech a Austrálii. Ve městě pod Pálavou se prezentuje počtvrté.

V Konventu, který funguje zároveň jako kavárna, zůstanou její obrazy do 18. května. Otevřeno má každý den kromě neděle a pondělí, a to od 10 do 12 hodin, a od 15 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.
(DS)


Ilustrační obrázek
Foto: DS

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery