Mikulov

Homepage > News > Mikulov ožije na měsíc uměním 19. ročníku „dílny“

Novinky a aktuality

17/7 2012

Mikulov ožije na měsíc uměním 19. ročníku „dílny“

Sobotní podvečer se na mikulovském zámku nesl v duchu vzpomínek, křtu i nových začátků. Mikulovské výtvarné sympozium „dílna“, které se pravidelně od poloviny července do poloviny srpna ve městě pod Pálavou koná, letos vstoupilo již do devatenáctého ročníku.

Tuto prestižní akci, díky níž vzniká rozsáhlá sbírka současného umění, jež je vlastněna městem Mikulov, letos Ministerstvo kultury České republiky zařadilo do programu významných a mimořádných kulturních akcí a jako jedinou akci obdobného charakteru finančně podpořilo.

Kurátor letošního ročníku, teoretik a respektovaný kritik umění Martin Dostál, vybral skupinu renomovaných, ale i začínajících umělců.

„I letos jsme se při výběru účastníků sympozia drželi konceptu, který nastavil v loňském roce kurátor Jiří Ptáček. To znamená, jednu skupinu tvoří mladá nová generace umělců do třicítky, a ta druhá je staromistrovská generace šedesát plus s již etablovanými umělci,“ řekl při slavnostním zahájení „dílny“ výtvarník a člen Společnosti pro rozvoj Mikulovského výtvarného sympozia Libor Lípa. Přítomní výtvarníci pak všem návštěvníkům, kteří zaplnili zámeckou sala terrenu, představili svou dosavadní tvorbu a naznačili, jakými kroky se budou jejich myšlenky v Mikulově ubírat.

Starší generaci zastupuje Milan Kunc (*1944), Aleš Veselý (*1935) a německý výtvarník Peter Angermann (*1945). Do skupiny těch mladých, začínajících pak patří David Hanvald (*1980), Evžen Šimera (*1980), Karel Štědrý (*1985) a technický asistent Ondřej Čech (*1985).

Novinkou letošního úvodu devatenácté „dílny“ byl také křest katalogu-knihy té předešlé osmnácté, s názvem Být v krajině a malovat ji podle fotky. Pokřtili jej účastníci 18. ročníku společně se starostou města Mikulova Rostislavem Koštialem, ředitelem Regionálního muzea Mikulov Petrem Kubínema a Liborem Lípou a Marcelou Effenbergerovou ze Společnosti pro rozvoj MVS „dílna“..

Závěrečná vernisáž vzniklých děl „dílny“ 2012 proběhne tradičně na horním nádvoří mikulovského zámku v sobotu 11. srpna a večer bude také ve znamení jazzu se slovenským hudebníkem a skladatelem Peterem Lipou.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery