Mikulov

Homepage > News > Mikulov se může chlubit novým rekordem!

Novinky a aktuality

13/8 2012

Mikulov se může chlubit novým rekordem!

Festival Sousedé (10. – 11. 8.) letos přilákal pozornost k folkloru, krojům a tradici zcela novým způsobem. Původní slavnostní skupinový tanec Moravskou besedu na mikulovském náměstí zatančil za doprovodu dechové hudby Hornobojané rekordní počet párů a jejich výkon potvrdila známá pelhřimovská agentura Dobrý den, která v České republice rekordy a kuriozity zastřešuje.

Celkově se rekordu zúčastnilo 216 krojovaných tanečníků, kteří utvořili 27 kol po 4 tanečních párech. Spojily se zde soubory nejen z Moravy, odkud tento tanec pochází, ale i hosté festivalu z mnohdy vzdálených oblastí se pro tuto příležitost tanec naučili. Mohli jste tak v kole vidět kroje nejen z Mikulova, ale i z mnoha dalších oblastí - spojili se vystupující NS Vrčka, FS Vagonár- stará škola Poprad a Horácký soubor a tanců Vysočan z Jihlavy.

Ředitel festivalu, pan Petr Ševčík, k nápadu skloubení světového rekordu a folkloru uvedl: „O různá nej se lidé zajímají a napadlo nás proto oživit zájem spojením s trochou sportovního soutěžení. Moravská beseda je slavnostní a důstojná a vidět takový počet tančících párů na krásném mikulovském náměstí byl zážitkem, který nelze zapomenout.“
Protože se blíží čas vinobraní a dozrávání hroznů je velkým svátkem pro celý kraj, předchází mu zvyk zarážání hory, které vinohrady na tuto dobu symbolicky uzavírá. Folklorní vystoupení, kterým festival Sousedé pokračoval, připomnělo tuto tradici a součástí programu byla také degustace Místního vinařského spolku Moravín.

V sobotu festival proměnil Mikulov v Roztančené město – zúčastněné soubory vystoupily s krátkými ukázkami folkloristické tradice svého regionu a diváci mohli porovnat temperament a odlišnosti různých krajů Čech, Moravy a Slovenska.
Festival Sousedé je jednou z mnoha letních akcí v Mikulově, který žije po celou sezónu bohatým kulturním a společenským životem, jehož vrcholným zakončením je pak Pálavské vinobraní.

Ilustrační obrázek

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery