Mikulov

Homepage > News > Eurotrialog v Mikulově

Novinky a aktuality

28/8 2012

Eurotrialog v Mikulově

symbolicky podpořil Pussy Riot

Festival alternativních umělců Eurotrialog se konal v Mikulově po 14. a organizátoři letošním ročníkem dali najevo, že svoboda vyjádření je v kultuře nezbytná a stále není v Evropě samozřejmou. Proto letošním ročníkem symbolicky podpořili umělkyně z kapely Pussy Riot, které se za spontánní vyjádření k politice dostaly v Rusku do vězení.

Festival Eurotrialog je setkáním alternativních žánrů, které dává prostor osvědčeným jménům, netradičním projektům populárních interpretů a kapelám, které objevují nové cesty hudebního sebevyjádření.

Eurotrialog vznikl v roce 1999 jako česko-slovensko-rakouský festival na pomezí tří zemí. V současnosti je renomovanou přehlídkou středoevropské nekomerční hudby s důrazem na českou scénu. Jiří Jabůrek, jeden z organizátorů filozofii akce shrnuje: „Dramaturgie festivalu nesází na osvědčený model většiny tuzemských přehlídek typu hvězda a doplňky, cílem je plnohodnotný program, kde žádná kapela není jen do počtu.“

Fyzické básnictví Petra Váši, drsnou poetiku Jasné páky nebo humorně laděné texty Jiřího Schmitzera mají své stálé příznivce, kteří vědí, že živé vystoupení stojí za opětovnou návštěvu. Alternativní scénu již delší čas zdobí Květy a obohatily ji nová jména jako Zrní nebo Kolo kolo mlýnský. Ahmed má hlad není nováčkem, ale vrůstající zájem o fúze rytmů různých etnik jim přivádí nové publikum.

Velký zájem byl o vystoupení CCTV Allstar, mezinárodní seskupení (CZ, SWE, USA, GB, MEX) s hostem Matějem Ruppertem, který se představil v jiném žánrovém pojetí, než znají příznivci Monkey Business. Návštěvníky akce svým vystoupením velmi zaujala i francouzská kapela, stojící na pomezí balkánské dechovky a pouličního umění Grabben Orchestra.

V galerii Konvent bylo k vidění několik fotografických cyklů, přičemž největší pozornost si získaly velkoformátové fotky z koncertu Nico v Brně v roce 1985. Další cykly připomněly atmosféru a prožitky minulých ročníků Eurotrialogu a fotografie mapující brněnskou scénu pod názvem Brněnská alternativa.

V publiku i mezi organizátory bylo i mnoho těch, kteří si represe umělců v minulosti stále pamatují. Proto v kontextu tradice alternativní kultury v Mikulově i snahy o její udržení má jejich symbolická podpora Pussy Riot význam a opravdové pochopení.

(lk)

Ilustrační obrázek

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery