Mikulov

Homepage > News > Pálavské vinobraní ovládlo Mikulov

Novinky a aktuality

11/9 2012

Pálavské vinobraní ovládlo Mikulov

Návštěvníci si vychutnali burčák, hudbu i příjezd krále.

Mikulov žil o uplynulém víkendu Pálavským vinobraním. Burčák, víno a pestrou škálu hudební nabídky si přijelo vychutnat na pětačtyřicet tisíc lidí. Není burčák jako burčák, hlásal jeden z transparentů na vinařském stánku a měl pravdu. Ten nejlepší je totiž v Mikulově.

„Protože Mikulov je jedinečný,“ usmívají se Irena a Jarda Drtilovi z Kostelce na Hané. Na vinobraní jezdí s celou skupinou již osm let. A letos měli všichni na hlavě tykadla. „To abychom se v tom davu poznali,“ směje se žena.

Naopak manželský pár z Kyjova byl v Mikulově poprvé a proti slunečním paprskům se vyzbrojil klobouky. „Myslím, že z toho uděláme tradici a přijedeme i za rok. Teď nám ale poraďte, chceme si jít poslechnout cimbál a pochutnat si na dobrém víně,“ ptal se pán.

Amfiteátr i Náměstí byly zejména při hudebních vystoupeních zaplněny do posledního místečka. Pátek večer kotel před pódiem rozezpíval a rozvlnil David Koller a v sobotu bylo narváno už od pravého poledne, kdy hrál Čechomor. A to hlavní přišlo teprve večer v podání kapel No Name a Chinaski. Tolik lidí přírodní amfiterátr pod Pálavou snad ještě nezažil.

Hlavním lákadlem pro většinu lidí byl sobotní historický a krojovaný průvod v čele s králem Václavem IV. a jeho chotí, královnou v podání Chantal Poullain. „Přijíždím přímo z Francie, a přesto mám pocit, že jsem stále tam. Mikulov mi ji tak moc připomíná,“ řekla herečka.

V roli královny byla již podruhé a v tradici chce pokračovat. Stala se také patronkou nedělního výstupu na Svatý kopeček. Ten byl věnovaný záchraně kapliček na křížové cestě. „Ze čtrnácti zastavení je již třináct opraveno a má svého donátora. Ještě je však před námi velký kus práce včetně opravy kostela svatého Šebestiána a zvonice. Na obnově této unikátní křížové cesty se však může podílet každý zasláním své dárcovské DMS,“ uvedl starosta Rostislav Koštial.

Mikulov žil nejenom na Náměstí či amfiteátru, kde se od pátku až do neděle vystřídaly desítky účinkujících, kapel, folklorních souborů či divadla a neděle vyvrcholila přehlídkou dechových hudeb. Ten, kdo si chtěl dopřát romantiku, pohodu a klídek u vína či zábavu s dětmi, si také přišel na své. Ať už pod zámkem či ve vinařské uličce.

„Na zámku, jak v parku, tak na terasách, je krásně živo. A o to nám šlo. Rozšířit nabídku, vytvořit pohodová zákoutí, aby si lidé poseděli, vychutnali si atmosféru Mikulova, odpočinuli si, rodiny s dětmi se zabavily s kejklíři a každý si udělal pohodu podle svého,“ sdělila Lenka Křivánková ze společnosti Mikulovská rozvojová, která vinobraní připravila.

Letos již popáté a nově pod vedením ředitelky Marcely Koňákové. „Na přípravě a celém třídenním maratónu se podílel náš pětičlenný tým. Náš záměr nabídnout návštěvníkům dostatek kvalitního vína, burčáku, zábavy a i pohodlí se vydařil. Na hodnocení je ještě brzy, přeci jenom všechno před pár hodinami teprve skončilo. Ale už nyní skládám střípky do mozaiky toho, co zlepšovat a jak se říká – vinobraní končí a připravujeme a přemýšlíme co a koho pozvat příští rok,“ směje se, i když po právu vyčerpaná Marcela Koňáková.

Pětašedesátý ročník Pálavského vinobraní se vydařil. Také díky letnímu počasí, skvělé programové skladbě a přízni návštěvníků.

Ilustrační obrázek

 

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery