Mikulov

Homepage > News > Mikulovem zněl jazz a další hvězda v chodníku slávy patří Václavu Hybšovi

Novinky a aktuality

8/6 2015

Mikulovem zněl jazz a další hvězda v chodníku slávy patří Václavu Hybšovi

Mikulovský "chodník slávy" před rodným domem jazzmana Karla Krautgartnera v centru města je bohatší o další hvězdu.

Ta patnáctá patří aranžérovi a dirigentovi Václavu Hybšovi. Slavnostně ji pokřtil v předvečer koncertu k poctě Karla Krautgartnera, který se konal v pátek 5. června na mikulovském zámku. S Big Bandem pod taktovkou čerstvého osmdesátníka Václava Hybše zazpíval i zpěvák Bohuš Matuš. „Je to opět jeden z koncertů, na který budeme dlouho vzpomínat. Moc nás potěšily písně, které známe v podání Waldemara Matušky, a Bohuš Matuš se jich zhostil výborně,“ neskrývali své nadšení po koncertě posluchači.

Václav Hybš také při odhalování své bronzové hvězdy v „chodníku slávy“ zavzpomínal na Karla Krautgartnera. „S Karlem jsme byli opravdoví kamarádi. Byl to vzácný a skromný člověk a málo kdo asi taky ví, že jeho oblíbené jídlo byly brynzové halušky.“ Oba hudebníci spolupracovali od roku 1959 a byli spoluzakladateli Tanečního orchestru Československého rozhlasu TOČR. Všichni hudebníci z TOČRu včetně kapelníka Karla Krautgartnera si také zahráli v roce 1964 ve filmu „Kdyby tisíc klarinetů“.

V roce 1969 se však cesty Hybše a Krautgartnera rozešly. „Tehdy jsme se potkali ve Vídni a Karel chtěl, abych mu tam pomohl založit orchestr. Já ale jel domů, měl jsem tu rodiče a on mi bušil pěstí do auta a volal za mou – ty sebevrahu,“ rozpovídal se Václav Hybš.

Během slavnostního večera byl na zámku udělen také Řád Karla Krautgartnera. In memoriam ho získal saxofonista a flétnista Günter Kočí, který v roce 2013 získal i prestižní Cenu Gustava Broma, kterou uděluje Český rozhlas.
Jitka Sobotková

obr1
obr2
obr3
Foto: Jiří Tichý

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery