Mikulov

Homepage > News > Barokní divadelní podívaná

Novinky a aktuality

22/7 2015

Barokní divadelní podívaná

Na přelomu července a srpna se bude v Mikulově konat třetí ročník festivalu barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera.

Festival je letos tematicky zaměřen na život kočovných divadelních společností, pro které se rozvinutá dietrichsteinská a samozřejmě také blízká liechtensteinská dvorská kultura stala lákadlem minimálně od konce třicetileté války.

„Pohyb německých či italských profesionálních komediantů v této době na trase mezi Mikulovem a Valticemi a potažmo také Lednicí dokládají mimo jiné i účty velkého obdivovatele divadelního umění Karla Eusebia Liechtensteina. Je však možné, že již s nástupem pozdně renesančních a raně barokních divadelních forem se zdejší území stalo teritoriem, kterým projížděly i anglické profesionální společnosti,“ řekl za organizátory z občanského sdružení Pro Konvent Miroslav Lukáš. Sám kardinál Dietrichstein byl v roce 1617 v osobním kontaktu s principálem jedné z nejvýznamnějších anglických divadelních společností cestujících po kontinentu Johnem Greenem.

Festivalové dění bude probíhat na různých scénách v centru Mikulova od 30. července do 2. srpna. Vzhledem k tématu festivalu je do jeho pátečního programu nově zařazen i inscenovaný příjezd komediantů do Mikulova. O tuto podívanou se mezi 15. a 16. hodinou postará soubor Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu. Komedianti přijedou na Náměstí a dostanou od starosty města symbolické povolení k divadelní produkci. Předvedou i část chůdařské trilogie jako pozvánku na večerní představení. To začne v 19 hodin před Dietrichsteinskou hrobkou. Soubor uvede hru Valdštejn – „hospodsko-šarvátkové politikum“ – a v sobotu odpoledne pro dětské publikum ve světové premiéře volnou adaptaci lužicko-srbské legendy Já jsem Krabat. Nejenom děti se na ni mohou těšit od 15 hodin v Městském kině. V neděli festival zakončí vystoupení souboru Ensemble Opera Diversa s komickými Minioperami. Představení se bude konat opět od 19 hodin před Dietrichsteinskou hrobkou.

V rámci festivalu bude ve čtvrtek 30. 7. od 17 hodin v galerii Konvent představena také nová kolektivní monografie věnovaná Johannu Georgu Gettnerovi nazvaná Johann Georg Gettner und das barocke Theater zwischen Nikolsburg und Krumau. „Toto dílo představuje výsledky několikaletého společného výzkumu mezinárodního týmu autorů v oblasti barokního divadla na území jižní Moravy a jižních Čech,“ řekl Miroslav Lukáš.

Prezentace knihy se uskuteční za přítomnosti editorské dvojice profesorky Margity Havlíčkové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a docenta Christiana Neuhubera z Karl-Franzens-Universität ze Štýrského Hradce. Této prezentaci bude předcházet teatrologická přednáška Jaroslava Blechy z Moravského zemského muzea v Brně, autora aktuální výstavy loutek na zámku v Mikulově s názvem Pan Franc ze zámku, loutky moravských kočovných loutkářů Flachsů. Tuto výstavu, jež vznikla ve spolupráci Regionálního muzea v Mikulově a Moravského zemského muzea v Brně, lze navštívit po celou dobu festivalu.

Vstupné: Dětské představení 50 Kč • Večerní představení 100 Kč • Permanentka na večerní představení 150 Kč
Předprodej: Turistické informační centrum Mikulov, Náměstí 158/1, tel.: 519 510 855, 724 987 900
(js)

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery