Mikulov

Homepage > News > Mercedes Dietrichstein uložila ostatky svých rodičů do rodinné hrobky v Mikulově

Novinky a aktuality

12/6 2017

Mercedes Dietrichstein uložila ostatky svých rodičů do rodinné hrobky v Mikulově

Šlechtična Mercedes Dietrichsteinová splnila v pátek 9. června přání svých zesnulých rodičů a uložila urny s jejich popelem do rodinné hrobky.

„Bylo to přání mého otce. Usilovala jsem o to už od roku 1964, kdy on i moje matka zemřeli, ale tehdy to československé úřady odmítly,“ řekla šlechtična, kterou při pátečním pietním aktu doprovázela její rodina a řada hostů. Mezi přítomnými byl i starosta města Rostislav Koštial a místostarostka Marie Leskovjanová.

Přání svých rodičů, coby jediná dcera, Mercedes Dietrichsteinová splnila po 53 letech, kdy se jí podařilo dohodnout s úřady. Společně s urnami svých rodičů – otce Alexandra Dietrichstein, knížete a hraběte Mensdorf Pouilly (1899–1964) a matky Marie de las Mercedes Dose y Obligado, zvané Mechita, (1902–1964) uložila šlechtična do rodinné hrobky také urnu své babičky Olgy Alexandrovny (1873–1946), manželky knížete Huga Dietrichsteina, pohřbeného v neoznačené rakvi v jižním křídle hrobky. A právě vedle jeho rakve spočinuly všechny tři urny a návštěvníci památky si je mohou prohlédnout v prosklené vitríně.

Výjimečný pietní akt, který se v Dietrichsteinské hrobce konal poprvé od začátku druhé světové války, celebrovali mikulovští kněží v čele s proboštem Pavlem Pacnerem a nevšední atmosféru umocnil i zpěv členů Virtuosi di Mikulov.
Kníže Alexander zdědil mikulovské panství od svého otce a město si velmi oblíbila i jeho žena Mechita, která pocházela z Argentiny. Právě tam nyní žije princezna Mercedes se svou rodinou. Prostřednictvím právníků se poslední roky snaží očistit jméno svého otce a bojuje u soudu o navrácení rodového majetku, který museli po druhé světové válce opustit na základě Benešových dekretů.

I když většinu nároků soud zamítl, je ve hře stále Dietrichsteinská hrobka, která je kulturní památkou a je v majetku města Mikulov. Brněnský krajský soud v březnu letošního roku rozhodl vrátit celou záležitost k projednání. Město Mikulov proti tomuto rozhodnutí podalo dovolání.

Mikulov do opravy hrobky investoval už desítky milionů korun a patří k nejnavštěvovanější památce ve městě. Dietrichsteinové sídlili na mikulovském zámku od šestnáctého století.
Jitka Sobotková

ilustrační fotografie

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery