Mikulov

Homepage > News > Výstava Kraslice pěti generací

Novinky a aktuality

27/3 2019

Výstava Kraslice pěti generací

Výstava „Kraslice pěti generací“ představuje z rozsáhlé sbírky kraslic pěti generací rodiny národopisného badatele a sběratele Vratislava Bělíka.

Nejstarší kraslice pocházejí z poslední čtvrtiny 19. století od Bělíkovy maminky, ty poslední už vytvořila jeho pravnučka. Vratislav Bělík se zaměřoval především na regiony Horácka a Podhorácka, poslední čtvrtinu svého života však prožil v Mikulově, kam se přistěhoval za svou dcerou a vnoučaty. Právě na jihu Moravy vyvrcholila Bělíkova kraslicová tvorba, jež pod vlivem krás Pálavy či Mikulova získala na pozadí starých horáckých motivů zcela nový náboj. Na kraslicích se tak vedle tradičních motivů objevuje i panorama Pálavy, vinná réva, hrozny, pohárky, koštýře, sklepy nebo mikulovské památky. O Bělíkův odkaz dnes pečuje jeho dcera Dobromila Vlčková, která techniky malby kraslic předává dalším generacím své rodiny.


Výstava je realizována ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě a připravila ji Dobromila Vlčková se svou dcerou Pavlou Porubskou.


V rámci vernisáže proběhne také ukázka malování kraslic, kterou povede Pavla Porubská.

kraslice

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery