Mikulov

Homepage > News > O víkendu proběhnou dny židovské kultury

Novinky a aktuality

18/9 2019

O víkendu proběhnou dny židovské kultury

Od pátku 20. září až do neděle 22. září se v Mikulově uskuteční již 12. ročník zaměřený na židovskou kulturu.

Letošní ročník bude zahájen v pátek již tradičním promítáním filmu s židovskou tématikou pro studenty místních škol a veřejnost. Kromě filmu Golet v údolí si budou moci návštěvníci městského kina vyposlechnout i přednášku Olgy Rút Pavlatové. Ta se pokusí přiblížit židovské vzdělávání a podělí se o svou vlastní zkušenost ze studia na ješivě v Izraeli.

Páteční program bude pokračovat v Horní synagoze, kde zahájí výstavu Masaryk a Svatá země velvyslanec státu Izraele v České republice Daniel Meron. Návštěva této významné osobnosti bude jistě patřit k jednomu z vrcholů festivalu.

Sobota nabídne workshop židovských nápěvů. Zpěv a melodie jsou důležitou součástí života Židů. Jakou roli hrají při bohoslužbách a jak které nápěvy znějí, si budou moci návštěvníci vyzkoušet v Horní synagoze. Následovat bude ochutnávka židovské kuchyně. Tradičně oblíbená část festivalu i letos umožní ochutnat více i méně známé židovské pokrmy.

Velice aktuální téma otevře na festivalu Ing. Jaromír Vykoukal. V synagoze vystoupí se svou přednáškou Voda pro Izrael – naděje pro Českou republiku. Sucho se stalo problémem, který nás provází stále intenzivněji. A jsou to právě Židé, kdo se s ním naučili efektivně bojovat a stali se světovou jedničkou v péči o vodu. Jak je možné využít jejich zkušenosti?

Koncert klezmerové kapely Mackie Messer Klezmer Band bude závěrem sobotního programu v synagoze.
Každoroční komentovanou prohlídku židovského hřbitova, židovské čtvrti a synagogy doplní v neděli v obřadní síni hřbitova hodina hebrejštiny. Její návštěvníci se tak budou moci seznámit s hebrejskou abecedou i s několika slovíčky. Dozví se, jaké znalosti jsou klíčové pro překlad židovských náhrobků a snad i to, co všechno nám tyto kameny jsou schopné prozradit.

Program festivalu je zdarma a jsou na něj srdečně zváni všichni obyvatelé i návštěvníci města Mikulov!

Kontakt pro media:
Barbora Leskovjanová
tel. 731 484 500
Spolek přátel židovské kultury v Mikulově
www.zidovskyhrbitovmikulov.cz
info@zidovskyhrbitovmikulov.cz

Organizátorem festivalu je Spolek přátel židovské kultury v Mikulově a Regionální muzeum v Mikulově.
Festival podpořili: Město Mikulov, Mikulovská rozvojová s.r.o., Nadační fond obětem holocaustu, Federace židovských obcí v České republice, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery