Mikulov

Homepage > Tourism > Calendar of Events > Festival Sýr

Festival Sýr

Náměstí

14. -15. září 2019

Festival SÝR 2019 se blíží!

Ve dnech 14. a 15. září proběhne Mikulově již sedmý ročník úspěšného Festivalu tradičních sýrů a Národní sýrařské soutěže.

„Festival sýrů s každým rokem roste a dostává se do mezinárodního formátu, takže na sýrařské tržnici na mikulovském náměstí by letos mělo nabízet a prodávat kravské, kozí i ovčí sýry přes třicet sýrařů z Čech, Moravy, Slovenska, Polska a nově i z Maďarska. Maďarské sýraře se nám podařilo získat díky nově navázané spolupráci s maďarskou asociací sýrařů“ řekl pořadatel festivalu Martin Hrabec. 

Součástí tržnice bude opět vinařská zóna s víny od místních i přespolních vinařů, zpívající tetičky z Ježova a jejich tradiční stloukání másla, předení ovčí vlny a tkaní, dětský program, sýrařské dílny a semináře pro zájemce a pečení chleba v hliněné peci. O dobrou náladu se v sobotu i v neděli postará cimbálová muzika.

V sobotu dopoledne proběhne Národní soutěž malých sýrařů Čech, Moravy a Slovenska, řízená Svazem faremních zpracovatelů a VOŠ potravinářskou a SPŠ mlékárenskou v Kroměříži. „Přihlášené vzorky sýrů bude hodnotit komise složená z odborníků z oblasti mlékárenství, sýrařství i gastronomie, a vyhlášení výsledků proběhne v sobotu kolem 16. hodiny,“ doplnil Martin Hrabec.

I letos budou mít návštěvníci tržnice možnost hlasovat o nejlepšího sýraře pomocí slosovatelných hlasovacích lístků, které budou k dispozici v organizačním stánku na tržnici. Na podiu v sobotu proběhne kulinární show v režii kuchařského týmu hotelu Clarion v Olomouci a festival znovu doplní tematický odborný seminář sdružení ProBio a Svazu faremních zpracovatelů. 

„Je třeba říci, že festival sýrů se koná také díky finanční podpoře města Mikulov, Jihomoravského kraje, Ministerstva zemědělství ČR, Svazu ekologických zemědělců ProBio, společnosti SOJKA & SPOL. a dalších podporovatelů. Záštitu nad festivalem letos převzal přímo ministr zemědělství pan Miroslav Toman,“ uvedl Martin Hrabec.

Festival Sýr 2019

 

September 2019

Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Cultural Calendar RSS